Z uwagi na istotę kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej poddaję pod rozwagę i do oceny, jak również do ewentualnego wykorzystania pomysł (jeden z wielu pojawiających się w dyskursie publicznym) na przynajmniej częściowe rozwiązanie owego problemu. Przedstawiony poniżej tekst nie wpływa na toczące się sprawy sądowe. Być może jednak przedstawione poniżej rozwiązania pozwoliłyby na wyjaśnienie sytuacji prawnej tych, którzy nie zdecydowali się wytoczyć spraw sądowych i w ten sposób zniwelować istotne ryzyko systemowe dla wymiaru sprawiedliwości, polegające na gwałtownym wzroście tego typu spraw, paraliżującym funkcjonowanie niektórych sądów. Argument ten był zresztą podnoszony przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie Merkantil Car Zrt. i Inni przeciwko Węgrom (skarga nr 22853/15 i cztery inne). W sprawie rozstrzygniętej przez ETPCz 27 listopada 2018 r. zwrócono uwagę na konieczność ochrony konsumentów i ogólnego interesu publicznego.
W mojej ocenie jedną z najważniejszych przyczyn lawinowego wzrostu liczby spraw wytaczanych przeciwko bankom jest obawa konsumentów przed gwałtownymi zwyżkami kursów walut w przyszłości (czego nigdy nie można wykluczyć). Zaproponowane rozwiązanie pozwala przynajmniej w części zniwelować poziom strachu i niepewności przy jednoczesnym braku angażowania do rozwiązania tego zagadnienia wymiaru sprawiedliwości. To zaś jest istotne również dla instytucji finansowych, ponieważ konsument żyjący w niepewności jutra ogranicza swoje wydatki konsumpcyjne poniżej poziomu adekwatnego do czasów bezpieczeństwa.
Mam nadzieję, że ten tekst (niemający charakteru urzędowego) pozwoli na dalszy rozwój dyskusji o oczekiwanych prawnie i społecznie metodach rozwiązania owego zagadnienia.
Moja propozycja
Projekt ustawy o stabilizacji zobowiązań pieniężnych konsumentów
Art. 1. W wypadku zobowiązań pieniężnych konsumentów, w których na wysokość zobowiązania wyrażonego w pieniądzu polskim wpływa waluta obca lub inny niż pieniądz miernik wartości, waloryzacja umowna lub inne postanowienie umowne wpływające na wysokość zobowiązania w zakresie należności głównej nie może prowadzić do zmiany wysokości zobowiązania konsumenta w rozmiarze większym niż 25 proc., a zobowiązań pieniężnych długoterminowych w rozmiarze większym niż 50 proc.
Art. 2. Ocena zmiany wysokości zobowiązania dokonywana jest jedynie przez porównanie wartości waluty obcej według średniego kursu NBP lub wartości rynkowej innego niż pieniądz miernika wartości z chwili zawarcia umowy i chwili każdorazowego, chociażby częściowego spełniania świadczenia.