Przepisów prawa jest coraz więcej. To ogólnoświatowy trend, by regulować przepisami wszystkie dziedziny życia, usługi, produkcję, wymianę handlową itp. W takim świecie niezbędna jest edukacja prawna społeczeństwa, i to już w szkole. Chodzi przecież o ułatwianie ludziom życia. Podstawowa wiedza prawna pozwoli na ocenę sytuacji, czy jest na tyle skomplikowana, że wymaga pomocy profesjonalisty, na przykład adwokata.
O taką edukację powinni dbać rządzący, bo to leży w interesie sprawnie funkcjonującego państwa. Niestety, na tym polu dostrzegam daleko idące zaniedbania. Samorządy zawodów zaufania publicznego, w tym samorząd adwokacki, starają się wypełniać tę lukę.
Przykłady można mnożyć
Od 21 do 26 października 2019 r. odbywa się VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Prawnicy, a wśród nich adwokaci i aplikanci adwokaccy, prowadzą w szkołach w całej Polsce lekcje o znaczeniu konstytucji w życiu obywateli. W tym roku głównym zagadnieniem jest wolność słowa oraz znaczenie tzw. mowy nienawiści i zagrożenia z nią związane.
Czytaj także: Jakie wady pełnomocnictwa procesowego
W sierpniu ruszyła kampania informacyjna „Adwokat w każdym przypadku". Przewodnikiem po życiowych przypadkach, w których przydatna jest pomoc adwokata, został znakomity językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. W seriach spotów opowiada on w przystępny i dowcipny sposób o sytuacjach takich jak sprawy rodzinne, pożyczki i kredyty, umowy z pracodawcą, zakupy, sprzedaż, reklamacje.