Reklama
Rozwiń

Beata Rogalska, Witod Modzelewski: Czy znikną zobowiązania wobec sektora finansów publicznych

Reguły określone w dziale III ordynacji podatkowej dotyczące terminu przedawnienia zobowiązań podmiotów niebędących przedsiębiorcami mogą zostać zastosowane wyłącznie do dotacji wypłaconych od 28 kwietnia 2017 r.

Publikacja: 12.03.2020 07:30

Beata Rogalska, Witod Modzelewski: Czy znikną zobowiązania wobec sektora finansów publicznych

Foto: Fotolia.com

Z dniem 28 kwietnia 2017 r. w efekcie nowelizacji art. 60 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r., poz. 869 ze zm., dalej: „u.o.f.p.") przychody państwowych funduszy celowych tytułem zwracanych dotacji zostały uznane za niepodatkowe należności budżetowe. Wywołało to wątpliwości związane z przedawnieniem roszczeń Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON lub Fundusz). Stosownie bowiem do treści art. 66 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r., poz. 1172 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji) w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy stosuje się kodeks cywilny, a jedną z jego regulacji jest art. 118 k.c. przewidujący obecnie sześcioletni termin przedawnienia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem