W swojej decyzji Prezes UOKiK wskazał po raz kolejny na model sprzedaży obligacji GetBack S.A. stosowany przez pracowników/przedstawicieli Idea Bank S.A. Model ten zakładał oferowanie nabycia obligacji wszystkim klientom, zarówno tym nowym, jak i tym, którzy już posiadali produkty finansowe w tym banku, bez względu na ich preferencje inwestycyjne i doświadczenie na rynku kapitałowym w inwestowaniu w tego typu produkty.
Znaczna część obligatariuszy, którzy nabyli obligacje GetBack S.A. za pośrednictwem Idea Bank S.A. zdecydowała się wszcząć działania sądowe przeciwko Idea Bank S.A. Na kanwie prowadzonych spraw obligatariusze dochodzą roszczeń w oparciu o wprowadzenia ich przez pracowników/przedstawicieli banku w błąd co do charakteru produktu jakim były obligacje GetBack S.A., jak również niedopasowanie charakteru oferowanego produktu do potrzeb konsumentów czyli tzw. misselling.
Decyzja Prezesa UOKiK z dnia 3 lutego 2020 roku w ocenie Kancelarii statuuje podnoszone zarówno w reklamacjach kierowanych do Idea Bank S.A. jak i w treści pism procesowych, zarzuty obligatariuszy. Decyzja ta pomimo tego, iż nie jest decyzją prawomocną, wobec czego nie stanowi prejudykatu przeciwko przedsiębiorcy, któremu zarzucany był czyn z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, może w znacznym stopniu wpłynąć na sytuację procesową obligatariusza dochodzącego swoich praw przed sądem powszechnym w postępowaniu cywilnym.
Należy także podkreślić, że decyzja z dnia 3 lutego br. w żadnym stopniu nie zamyka obligatariuszowi drogi do dochodzenia roszczeń cywilnych przeciwko Idea Bank. Decyzja ta, wespół z częściową decyzją Prezesa UOKiK z dnia 1 sierpnia 2019 roku, uznającą, iż działania Idea Bank S.A. wprowadzały w błąd klientów, co mogło spowodować podjęcie przez obligatariuszy decyzji odnośnie nabycia oferowanych obligacji, której inaczej by nie podjęli, stanowi silny argument w rękach obligatariuszy w sporze sądowym przeciwko bankowi. Stanowisko Prezesa UOKiK potwierdza liczne naruszenia przepisów prawa, których dopuścił się Idea Bank oferując konsumentom nabycie obligacji GetBack S.A.
Wydana w dniu 3 lutego 2020 roku decyzja Prezesa UOKiK zakończyła postępowanie administracyjne prowadzone przeciwko Idea Bank dotyczące oferowania między innymi przezeń obligacji GetBack S.A. Pomimo tego, iż postępowanie administracyjne się zakończyło, decyzja wydana przez Prezesa UOKiK nie jest prawomocna. Idea Bank S.A. przysługuje możliwość złożenia odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od daty doręczenia mu decyzji.