Dla podróżnego
Zgodnie z przepisami ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (dalej: ustawa), impreza turystyczna rozumiana jest jako połączenie dwóch różnych rodzajów usług turystycznych (takich jak np. przewóz, zakwaterowanie, wynajem pojazdów) w związku z organizacją tej samej podróży lub wakacji. W przeważającej większości przypadków wymienione usługi świadczone są przez jeden i ten sam podmiot. Jeżeli zatem Twoja umowa nosi powyższe cechy i organizowana jest przez jeden podmiot, to w większości przypadków będzie to właśnie impreza turystyczna.
Podróżny, którego impreza turystyczna została zagrożona przez uzasadnione występowanie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, a które mają znaczący wpływ na wykonanie imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego, może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem tej imprezy, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Bez wątpienia z omawianymi okolicznościami mamy obecnie do czynienia wobec panującej pandemii wirusa SARS-COV-2. Musimy mieć jednak na uwadze, że biuro podróży zweryfikuje, czy przesłanki uzasadniające odstąpienie rzeczywiście istnieją (np. czy w kraju, do którego się udajemy stwierdzono przypadki COVID-19). Decydując się zatem na rezygnację z zawartej umowy musimy zweryfikować, czy w rzeczywistości w miejscu docelowym podróży lub jego sąsiedztwie istnieje realne zagrożenie naszego zdrowia. Z pewnością komunikaty publikowane przez WHO, czy też zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Głównego Inspektora Sanitarnego o zaniechaniu podróży do niektórych krajów mogą stanowić dodatkowe uzasadnienie naszego odstąpienia.
Celem skorzystania z opisanego uprawnienia należy sporządzić odstąpienie od zawartej umowy ze wskazaniem na przyczyny uzasadniające odstąpienie wraz z żądaniem zwrotu wpłat dokonanych już z tytułu organizacji imprezy turystycznej. Zwrot dokonanych wpłat powinien nastąpić do 14 dni od dnia rozwiązania umowy.
Podróżny ma także prawo do odstąpienia od zawartej z organizatorem umowy bez podania przyczyn, w każdym czasie przed rozpoczęciem jej realizacji, w takiej sytuacji musi jednak się liczyć z obowiązkiem uiszczenia opłaty za odstąpienie od umowy. W przeważającej większości przypadków organizatorzy imprez turystycznych wprowadzają do umowy zapisy związane z opłatami za odstąpienie od umowy, których wysokość uzależniona jest od okresu pozostałego do rozpoczęcia imprezy turystycznej. Jeżeli jednak umowa nie zawiera tego rodzaju postanowień, to podróżny zobowiązany jest do poniesienia opłaty w wysokości odpowiadającej cenie imprezy turystycznej pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych.
Należy zatem pamiętać, że im wcześniej dojdzie do rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej, tym co do zasady mniejsza będzie opłata podróżnego z tego tytułu. Jednocześnie, w przypadku jeżeli wydaje nam się, że opłata jest rażąco wygórowana możemy żądać od organizatora uzasadnienia jej wysokości.
Dla organizatora
Jeżeli natomiast organizator imprezy turystycznej sam dojdzie do przekonania, że w obecnej sytuacji nie może zrealizować planowanych wycieczek lub wakacji, to może on z własnej inicjatywy rozwiązać zawarte umowy o udział w imprezie turystycznej. W tym celu należy: