[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]Ustawa o własności lokali[/link] powinna uwzględniać fakt, że współwłaściciele jednego lokalu nie muszą mieć wspólnych interesów, a jeśli nawet zgadzają się między sobą, to niekoniecznie im po drodze z resztą wspólnoty. Przykładem układu rodzącego konflikty jest współwłasność garażu wielostanowiskowego jako odrębnego lokalu w budynku wspólnoty mieszkaniowej.
Powszechne we wspólnotach mieszkaniowych problemy związane z realizacją praw i wykonywaniem obowiązków przez współwłaścicieli lokali-garaży wielostanowiskowych dotyczą spraw podstawowych: głosowania uchwał oraz wzajemnych rozliczeń ze wspólnotą mieszkaniową.
[srodtytul]Garaż wielostanowiskowy to prywatny lokal[/srodtytul]
Wyobraźmy sobie budynek, w którym jest sto mieszkań i 60 miejsc w podziemnym garażu wielostanowiskowym. Taki garaż zwykle nie jest częścią nieruchomości wspólnej, lecz odrębnym lokalem. Lokalem – dodajmy - dość kłopotliwym. Zarządy wspólnot, w których lokal-garaż posiada dużą część udziału w nieruchomości wspólnej (20-30%) stają przed dylematem, czy można uznać głosowanie pojedynczego współwłaściciela pod uchwałą, czy konieczne jest wspólne stanowisko wszystkich właścicieli. A jeśli wspólne stanowisko to czy uzyskane większością głosów, czy za zgodą wszystkich współwłaścicieli? Gdyby uznać, że konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli to praktycznie nie ma możliwości uzyskania takiego głosu. Wówczas głosowanie we wspólnocie odbywa się faktycznie między pozostałymi właścicielami lokali.
Utrzymanie garażu kosztuje: trzeba go ogrzać, zapewnić prąd, sprzątanie, remonty. Czasami potrzebna jest inwestycja w szlaban czy system monitoringu. Kto ma za to płacić i jak ustalić wysokość opłat? Chyba wszyscy zarządcy przechodzili przez etap tłumaczenia właścicielom lokalu-garażu, że koszty związane z utrzymaniem garażu nie mogą być pokrywane z kosztów wspólnych wspólnoty mieszkaniowej, gdyż jest to prywatny lokal. Właścicielom lokalu-garażu trudno zrozumieć, że skoro płacą zaliczki na utrzymanie budynku, to z tych zaliczek nie może być opłacone np. sprzątanie garażu, gdyż zaliczki płacą na utrzymanie części wspólnej budynku, a nie na utrzymanie prywatnego lokalu.