Włoski kolarz Davide Rebellin podejrzany jest o oszustwa podatkowe aż na 6,5 mln euro. Zarzuca mu się wprowadzenie w błąd włoskiego fiskusa poprzez podanie miejsca zamieszkania w Monako, podczas gdy faktycznie było nim Galliera Veneta we Włoszech. W ten sposób, w ocenie włoskiego fiskusa, zawodnik uniknął płacenia podatków we Włoszech w latach 2002 – 2008.
Dlatego też z punktu widzenia ostatecznych konsekwencji podatkowych dla danej osoby, w tym sportowca, jest prawidłowe ustalenie rezydencji podatkowej. Zgodnie z polskimi przepisami opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają te osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Z kolei za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w niej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Pozostałe osoby podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Powołane zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.
Jeżeli Polska nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem, miejsce zamieszkania do celów podatkowych jest ustalane jedynie na podstawie polskich przepisów. Jeżeli jednak dana osoba wyjeżdża do kraju, z którym Polska zawarła taką umowę, miejsce zamieszkania do celów podatkowych rozstrzyga się na podstawie jej postanowień. Co do zasady w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania osoba mająca miejsce zamieszkania w danym państwie to każda osoba, która według prawa tego państwa podlega w nim opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Definicja ta odnosi się zatem do określenia miejsca zamieszkania przyjętego w ustawodawstwach państw i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Dlatego też w odniesieniu do polskich zawodników wyjeżdżających na kontrakty do klubów zagranicznych konieczne jest ustalenie, czy dochodzi do zmiany rezydencji podatkowej, najczęściej rozumianej jako zmiana ośrodka interesów życiowych, o których mowa w polskich przepisach podatkowych.