Aktualizacja: 15.08.2020 11:46 Publikacja: 15.08.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Odkąd przed kilkunastoma laty zachłysnęliśmy się kupowaniem produktów wytworzonych w Chinach, rynek istotnie się zmienił. Dziś coraz więcej konsumentów nie uznaje już za nadrzędną wartość niskiej ceny, a podejrzanie przystępna wręcz wywołuje refleksję: jak to możliwe?
Z drugiej strony także produkty wycenione powyżej przeciętnej, a produkowane lokalnie nie są kupowane w ciemno. Nabywca ceni sobie, gdy za metką „made in Poland" rzeczywiście stoi rodzima autorska koncepcja i nakład pracy, a nie jedynie deklaracja. Przykładem są niewątpliwie skandale, które niedawno odbiły się negatywnie na renomie dwóch polskich marek. Jak się okazało „Veclaim" prowadzona przez blogerkę modową Jessikę Mercedes, wprowadzała klientów w błąd. Kupując t-shirty „Fruit of the loom" i jedynie przerabiając je kolorystycznie wedle własnego pomysłu, pozycjonowała się jako firma produkująca w Polsce (sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby pracownicy przed wszyciem nowej metki dokładniej usuwali pierwotne). Podobnie LaMania prowadzona przez Joannę Przetakiewicz (nomen omen z zawodu radcę prawnego) ujęła serca wielu klientek, twierdząc, że 100 proc. jej oferty to produkty własnego projektu, produkowane w Polsce. Tymczasem, przedmioty użytku domowego były jedynie oklejane logo marki, a część oferty odzieżowej pochodziła z Bangladeszu. Niesmak wywołały także inne marki, pośród których wymienić można np. Local Heroes (podobnie jak Veclaim prowadząca żonglerkę metkami), czy Wishbone, twierdzącą, że każdy egzemplarz oferowanej przezeń biżuterii produkowany jest ręcznie w Polsce, choć nabywane były na Aliexpress.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Wizz Air może otrzymać karę w wysokości do 10 proc. własnych obrotów - i to niejednokrotnie. UOKiK kwestionuje bowiem praktyki linii lotniczych, związane z uszkodzeniami bagażu i zgłaszaniem reklamacji.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas