Wczoraj odbyło się posiedzenie połączonych komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Spraw Zagranicznych Sejmu RP. Posłowie podjęli decyzję o powołaniu stałej podkomisji ds. wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Odpowiedzieli w ten sposób na liczne apele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz organizacji pozarządowych.
Europejski system ochrony praw człowieka może funkcjonować poprawnie tylko wtedy, gdy państwa członkowskie Rady Europy skutecznie wdrażają wyroki strasburskie. Zgodnie z zasadą subsydiarności to na państwach członkowskich spoczywa obowiązek organizacji wymiaru sprawiedliwości w sposób zapobiegający łamaniu praw człowieka lub naprawiający powstałe naruszenie. Zgodnie z rekomendacjami Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z listopada 2011 r. jedną z gwarancji wykonywania wyroków Trybunału jest zwiększenie nadzoru parlamentarnego nad działaniami rządu zmierzającymi do wykonywania wyroków. System taki istnieje np. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Rumunii.
Podkomisja na regularnych posiedzeniach będzie kontrolowała działania rządu
Dobry ruch
W ciągu ostatnich dwóch lat odbyły się łącznie cztery posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP poświęcone problematyce wykonywania wyroków Trybunału w Strasburgu. Dzięki tym posiedzeniom posłowie i senatorowie mogli wstępnie zmierzyć się z tym problemem, a także zastanowić się, jak taki system powinien funkcjonować na stałe. Powołanie stałej podkomisji jest krokiem w kierunku nadania całemu procesowi stabilnego i regularnego charakteru. Podkomisja składająca się z 11 posłów na regularnych posiedzeniach będzie kontrolować działania rządu w zakresie wykonywania wyroków, a także analizować coroczny raport rządowy.
Najlepsze forum
Za powstaniem podkomisji przemawia wiele argumentów. Po pierwsze, rzeczą naturalną dla parlamentów powinna być dyskusja nad prawami człowieka i ich ograniczeniami motywowanymi interesem publicznym. Nie ma do tego lepszego forum w państwie demokratycznym. Po drugie, stała podkomisja może efektywnie sprawować nadzór nad pojedynczymi problemami prawnymi i praktycznymi wynikającymi z wyroków ETPC. Czasem mogą to być kwestie systemowe, jak przewlekłość postępowań czy programy masowej inwigilacji stosowane przez służby specjalne. Czasem mniej rozległe, ale istotne dla praktyki – jak np. praktyka stosowania przeszukań czy stosowanie środków przymusu bezpośredniego przez policję. Wszystko zależy od konkretnych wyroków ETPC i problemów, jakie były w nich napiętnowane.