Pozwy zbiorowe potrzebują wsparcia

Minęło już pięć lat od wprowadzenia i złożenia w Polsce dziesiątków pozwów zbiorowych, a poszkodowani nie mieli z nich jeszcze żadnych korzyści. Czas więc na poprawienie procedury.

Publikacja: 26.09.2015 09:30

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Część sędziów najwyraźniej nie lubi tej grupowej ścieżki, może się nawet jej obawia, zbyt łatwo akceptując zarzuty proceduralne, by nie powiedzieć: kłody rzucane przez pozwane firmy, banki czy Prokuratorię Generalną.

Dwa przykłady: pozew 15 wydawnictw domagających się zakazania portalowi Chomikuj.pl udostępniania kopii ich książek sąd apelacyjny odrzucił tylko dlatego, że oświadczenia o przystąpieniu do grupy niedostatecznie precyzowały żądania, choć roszczenie było takie samo. Na szczęście Sąd Najwyższy kilka dni temu dopuścił pozew, a sędzia Agnieszka Piotrowska powiedziała, że stanowisko SA traciło z pola widzenia cel ustawy, tj. ułatwienie dochodzenia tego rodzaju roszczeń w postępowaniu grupowym.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne