Aktualizacja: 27.09.2015 12:20 Publikacja: 27.09.2015 10:15
Foto: 123RF
Tylko w jednym tygodniu września o azyl ubiegało się 6400 uchodźców i gdyby takie tempo się utrzymało, mogłoby tu przybyć w tym roku ćwierć miliona azylantów z Syrii, Erytrei, Afganistanu, Somalii, bezpaństwowców oraz Iraku. W ubiegłym roku o azyl wystąpiło ponad 81 tys. osób.
Migranci licznie tu napływają, ponieważ postrzegają Szwecję jako kraj praworządny i hojny dla obcych przybyszów. 77 procent wniosków o nadanie statusu uchodźcy rozpatruje się pozytywnie. Obywatel, któremu Urząd Migracyjny odmówi nadania statusu azylanta, może odwoływać się od decyzji do Sądu Migracyjnego. Jeżeli ten też nie przyzna azylu, istnieje jeszcze jedna instancja, trzeba mieć jednak zgodę na apelację. Ten podejmuje też tylko sprawy ważne jurydycznie. Imigrant, któremu azylu nie przyznano, powinien się szykować do opuszczenia kraju. Część jednak z nich wybiera inną drogę i ukrywa się, by znów po około dwóch latach starać się o azyl. Wspaniałomyślność cechuje też politykę łączenia rodzin i wielu imigrantów docenia ekonomiczne wsparcie dla rodzin czy płatny nawet przez 480 dni urlop rodzicielski.
W rzeczywistości reformatorskiej odtwarza się cykl: rządy skupiają się na rozliczeniach i imperialnych planach, a zapominają o podstawowej misji sądownictwa – krótkim i sprawiedliwym procesie.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Kwestia dopuszczenia pełnomocnika do przesłuchania świadka to naprawdę nie jest kwestia życia i śmierci. Jest nią za to rozprawienie się z problemem nadmiarowych interwencji policji, które od lat przynoszą krwawe żniwo. Tylko dlatego, że z rąk mundurowych nie giną znajomi polityków, nie jest to sprawa rangi państwowej?
Prokuratura w związku ze sprawą Barbary Skrzypek znalazła się w poważnym kryzysie wizerunkowym – lansowana narracja o niezależności i nowych standardach zaczęła się sypać.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Złoty nieznacznie tracił na wartości w środę. Prawdziwe rynkowe emocje wciąż jednak przed inwestorami.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Prawdziwa reforma - deregulacja wymagałaby uczciwego zobrazowania zysków i strat związanych z gruntownym liberalizowaniem gospodarki oraz ograniczeniem kognicji państwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas