Szwecja przyjmuje najwięcej imigrantów w UE per capita

Szwecja przyjmuje najwięcej imigrantów w UE per capita i najwięcej po Niemczech w ogólnym rozrachunku. Po latach wielkodusznego ich podejmowania szwedzcy dziennikarze zaczęli zadawać sobie po raz pierwszy pytanie, dlaczego ten kraj jest atrakcyjny dla uchodźców.

Aktualizacja: 27.09.2015 12:20 Publikacja: 27.09.2015 10:15

Szwecja przyjmuje najwięcej imigrantów w UE per capita

Foto: 123RF

Tylko w jednym tygodniu września o azyl ubiegało się 6400 uchodźców i gdyby takie tempo się utrzymało, mogłoby tu przybyć w tym roku ćwierć miliona azylantów z Syrii, Erytrei, Afganistanu, Somalii, bezpaństwowców oraz Iraku. W ubiegłym roku o azyl wystąpiło ponad 81 tys. osób.

Migranci licznie tu napływają, ponieważ postrzegają Szwecję jako kraj praworządny i hojny dla obcych przybyszów. 77 procent wniosków o nadanie statusu uchodźcy rozpatruje się pozytywnie. Obywatel, któremu Urząd Migracyjny odmówi nadania statusu azylanta, może odwoływać się od decyzji do Sądu Migracyjnego. Jeżeli ten też nie przyzna azylu, istnieje jeszcze jedna instancja, trzeba mieć jednak zgodę na apelację. Ten podejmuje też tylko sprawy ważne jurydycznie. Imigrant, któremu azylu nie przyznano, powinien się szykować do opuszczenia kraju. Część jednak z nich wybiera inną drogę i ukrywa się, by znów po około dwóch latach starać się o azyl. Wspaniałomyślność cechuje też politykę łączenia rodzin i wielu imigrantów docenia ekonomiczne wsparcie dla rodzin czy płatny nawet przez 480 dni urlop rodzicielski.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne