W przypadku takiej restrukturyzacji z przychodów wspólnika wyłączona jest bowiem wartość otrzymanych udziałów w spółce przejmującej (nowo zawiązanej). Jest jednak pewne zastrzeżenie. Połączenie musi być przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym celem takiej transakcji nie może być uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jest to klauzula obejścia przepisów prawa podatkowego. Taką klauzulę mamy także w ordynacji podatkowej. Zgodnie z jej przepisami, jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej przeprowadzono inną czynność prawną, to organ podatkowy wywodzi skutki podatkowe z tej ukrytej czynności.
Od przyszłego roku podobny zapis znajdzie się w ustawie o CIT i będzie dotyczył wypłaty dywidend. Po 1 stycznia 2016 r. zwolnienie dywidend z podatku dochodowego będzie stosowane, jeśli przychód z tego tytułu zostanie osiągnięty w związku z zawarciem umowy, której celem nie było tylko i wyłącznie uzyskanie podatkowych korzyści. Czyli czynność prawna musi mieć uzasadnione przyczyny ekonomiczne. Co to oznacza dla podatników? Oczywiście więcej obowiązków. Transakcje trzeba będzie bowiem odpowiednio uzasadnić. Jak stanowią nowe przepisy, spółka otrzymująca dywidendę będzie m.in. musiała złożyć spółce wypłacającej dywidendę oświadczenie, że transakcja jest wiarygodna. Piszemy o tym w artykule "Korzyści z optymalizacji będą trudniejsze do osiągnięcia".
Nowe obowiązki pojawią się także od stycznia w zakresie dokumentacji cen transferowych. Dzięki zmianie definicji ograniczono wprawdzie liczbę podatników uznawanych za podmioty powiązane, jednak poszerzono zakres spółek zobowiązanych do przygotowania takiej dokumentacji, uzależniając ten obowiązek od wartości transakcji, która jest różna dla różnych spółek. Szerzej na ten temat w artykule: "Kto w przyszłym roku przygotuje dokumentację cen transferowych".