Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.04.2016 12:49 Publikacja: 10.04.2016 08:00
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
Już w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości. Wybory wygrało, więc reforma to sprawa przesądzona. Argument jest. Polskie sądy nie są sprawne. Potwierdzają to statystyki, a z liczbami trudno dyskutować. Problem w tym, że polskie sądownictwo jest reformowane od wielu lat. Efekty są raczej opłakane. Nie zraża to jednak kolejnych reformatorów.
Z jednej strony to dobrze. Skoro sądy pracują źle, to trzeba je naprawić. Z czystym sumieniem można by, tak jak planuje Ministerstwo Sprawiedliwości, zabrać z sądów rejonowych wszystkie sprawy o wykroczenia i przekazać je sędziom pokoju. Do załatwienia sprawy kierowcy, który odmówił przyjęcia mandatu, a wykroczenie udokumentowane jest zdjęciem i wydrukiem z fotoradru, nie potrzeba trzech lat aplikacji i stażu. Wystarczy wiedza prawnicza i dyplom ukończenia prawa. W ten sposób można wyprowadzić z sądów 600 tys. spraw. Pomysł wart rozważenia, choć malkontenci już oponują, że to powrót do poprzedniej epoki – kolegiów do spraw wykroczeń. Obojętne, jak się one komu kojarzą, nie można im odmówić sprawności. A więc tego, czego dziś sądom brakuje.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas