Minął rok od wprowadzenia zmian dotyczących wstępnych badań lekarskich. Od kwietnia 2015 r. nie trzeba na nie kierować nowo przyjętego pracownika, który ma pracować w warunkach zbieżnych z tymi z poprzedniego zakładu. Orzeczenie lekarskie musi być przy tym aktualne, a przerwa w zatrudnieniu nie może przekroczyć 30 dni.
Czy ta zmiana uprościła pracodawcom życie? Niekoniecznie. Na wyniku badań z poprzedniej firmy mogą się bowiem oprzeć, jeśli mają pewność co do takich samych warunków pracy. Do tego potrzebne jest zaś skierowanie na badania wydane przez poprzedniego pracodawcę, których zatrudnieni najczęściej nie przechowują. W konsekwencji przepis art. 229 k.p. jest na razie martwy.
Pracodawca, któremu wydaje się, że może skorzystać z tego zwolnienia, powinien pamiętać, że ta zmiana ma zastosowanie tylko do orzeczeń lekarskich wydanych po 31 marca 2015 r.
O tych i innych wątpliwościach dotyczących kierowania pracowników na badania piszemy w artykule "Badania pracowników na starcie i w trakcie współpracy". Zapraszam do lektury całego dodatku.