Obserwując rozmach działalności gospodarczej rządu, postanowiłem zbadać, czy jest ona zgodna z art. 20 konstytucji. Według niego własność prywatna stanowi filar społecznej gospodarki rynkowej. Wykładnia przepisu uzasadnia wniosek, że obowiązkiem państwa jest wspierać własność prywatną jako „element kluczowy dla rozwoju gospodarki”. Doktryna akcentuje, że powołany przepis konstytucji ustanawia barierę przed nadmierną swobodą działalności gospodarczej państwa a obowiązek preferowania własności prywatnej ma charakter dynamiczny. Nakaz ten ma charakter ciągły i nie dopuszcza do nadmiernej aktywności podmiotów należących do Skarbu Państwa i innych podmiotów publicznych. Działalność tych podmiotów powinna mieć charakter wyjątkowy. Mogą one prowadzić działalność gospodarczą tylko na zasadach subsydiarności i na podstawie ścisłej egzekucji przepisów. Przeważa opinia, że podmioty należące do Skarbu Państwa, samorządów czy izb gospodarczych nie stanowią przedsiębiorstw, również gdy prowadzą działalność zarobkową. K. Pawłowicz powołuje się m.in. na wyrok TK z 7 maja 2001 r. Tezę, że podmioty publiczne nie korzystają w pełnym zakresie z wolności umów i mogą prowadzić działalność gospodarczą jedynie wyjątkowo do realizacji innych wartości konstytucyjnych i tylko w granicach prawa, wyraził TK przed przejęciem kontroli nad tym organem przez sędzię Przyłębską i obecną większość jego składu. Do podmiotów kontrolowanych przez osoby publiczne nie stosuje się zasady „co nie jest zakazane, jest dozwolone”, lecz regułę „dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduje”. W ostatnich latach, po przejęciu władzy przez PiS, problematyka art. 20 konstytucji wydaje się zapomniana, mimo że gospodarcza polityka rządu powinna powodować wzrost zainteresowania tym przepisem przynajmniej opozycji i organów sprawujących nadzór nad przejmowaniem podmiotów gospodarczych przez państwo i kontrolowane przez nie przedsiębiorstwa.
Działalność rządu
Czy obecny stan posiadania własności prywatnej w Polsce można uznać za zadowalający lub czy pozycja firm prywatnych uległa wzmocnieniu, a wzrost aktywności państwa w gospodarce uległ zahamowaniu, w szczególności w drodze ograniczenia lub przynajmniej dzięki kontroli antytrustowej?
Jak wyglądają rezultaty dynamicznych procesów gospodarczych, na które decydujący wpływ wywiera rząd? Firmy nagrodzone w tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” pt. „Najważniejsze firmy dla Polski” nie wskazują ani jednego podmiotu, który sygnalizuje proces zahamowania koncentracji z udziałem przedsiębiorstw państwowych. Zdjęcie „rodzinne” nagrodzonych wymienia tylko spółki publiczne. Nie kwestionuję przyznania PKN Orlen tytułu „firmy strategicznej”, charakteryzowanej jako firma „multienergetyczna”, co stanowi odpowiedź na trudne czasy. Prezes PGNiG przejęcie firmy uzasadnia tym, że Orlen bierze przykład z takich podmiotów, jak Total, Shell czy BP. Nagrodę dla strategicznych spółek finansowych (PZU i PGNiG) oraz zwycięstwo KGHM trudno kwestionować. Redakcja nie mogła abstrahować od rzeczywistego stanu gospodarki, w której dominują Skarb Państwa i inne podmioty sektora publicznego. Trudno tu znaleźć ślady transformacji ustrojowej wymaganej przez art. 20 konstytucji. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą również rządy sprawujące władzę, zanim objął ją PiS.
Czytaj więcej
Nie przekonała mnie prof. Łętowska, że TSUE przewiduje ograniczoną rolę sądu krajowego - pisze prof. zw. dr hab. Stanisław Sołtysiński w kolejnej części polemiki.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przynajmniej procesy konsolidacji gospodarczej wzmacniające podmioty publiczne przebiegały zgodnie z art. 20 konstytucji i praworządnością. Tymczasem w działalności rządu i jego organów brak przykładów ograniczenia działalności spółek Skarbu Państwa i własności publicznej w celu wypełnienia zobowiązań wymienionych w art. 20 konstytucji, który stanowi, że „społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej i współpracy partnerów społecznych oraz solidarności i dialogu, stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”.