W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 28 lipca 2016 r. pod poz. 55 opublikowano stanowisko Komitetu w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.
Wiadomo, że przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące inwentaryzacji są dość ogólne – wskazują terminy, metody przeprowadzania inwentaryzacji poszczególnych grup składników majątku, konieczność rozliczenia wyników spisu i sporządzenia oraz przechowywania dokumentacji. Wiadomo też, że praktyka działalności gospodarczej ujawniała w trakcie przeprowadzania spisów liczne problemy, których rozwiązania trudno było się doszukać w ustawie.
Stanowisko ma wyjaśnić te problemy merytoryczne i organizacyjne. Komitet uzasadnił wydanie stanowiska tym, że problemy, jakie spis z natury stwarza w praktyce, są powszechne. W stanowisku przedstawiono dobre praktyki oraz wskazówki sprzyjające prawidłowej i sprawnej inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury. Komitet odniósł się m.in. do przeprowadzania spisu z natury przez podmiot zewnętrzny (outsourcing). Dość szczegółowo opisano sposób liczenia zapasów sypkich i trudnomierzalnych, tryb przeprowadzania spisu w razie nieprzerywania działalności a także zagadnienie oceny gospodarczej przydatności zapasów, która jest przecież podstawą prawidłowej ich wyceny.
To nie jedyna dobra informacja dla księgowych. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się także projekt kolejnego standardu rachunkowości, tym razem poświęconego środkom trwałym. Uwagi i komentarze do projektu można zgłaszać do 31 października.
Więcej w artykule: "Jak przebiega procedura podziału zysków".