Kiedy będziemy już mieć dokumenty z akt sprawy można skutecznie przygotować się do zgromadzenia argumentów i dowodów, które wskazywałyby, że wysokość odszkodowania powinna być inna. Dla takich potrzeb można przygotować różne dokumenty, wskazujące faktyczne uchybienia, np.:
- pisma zgłaszające uwagi do samego trybu postępowania oraz do sporządzonego operatu szacunkowego,
- operat szacunkowy zlecony przez osobę poszkodowaną, potwierdzający inną wartość utraconej nieruchomości,
- opinia Komisji Arbitrażowej działającej przy organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych, która stosowanie do przepisów prawa może dokonywać oceny prawidłowości sporządzonego operatu szacunkowego (o komisji wspomnę jeszcze w dalszej części),
- decyzję Ministra Infrastruktury o zastosowaniu kary w stosunku do rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzał operat szacunkowy na podstawie, którego wydano decyzję o odszkodowaniu.
Działając w ten sposób możemy skutecznie przygotować się do rozprawy administracyjnej, a jeszcze przed nią doprowadzić do poprawienia operatu szacunkowego, na podstawie którego ustalono odszkodowanie. [b]To wszystko oczywiście może pomóc w sytuacji, kiedy odszkodowanie rzeczywiście ustalono w oparciu o błędne dane. Nic nie wskóramy, gdy wycena nieruchomości została sporządzona prawidłowo. [/b]
- Oczywiście zgłaszane uwagi muszą być merytoryczne? – wtrącił Piotr. – Czy to może być po prostu stwierdzenie, że moim zdaniem to odszkodowanie jest za niskie?
- Zgłaszane uwagi i wnioski muszą mieć poparcie w faktach – podkreśliłam. – Samo odczucie poszkodowanego właściciela nie może być argumentem za zmianą wartości odszkodowania. Spójrzmy prawdzie w oczy – przecież to naturalne, że każdy chciałby dostać jak największe odszkodowanie!
- No tak, ale ja się nie znam na cenach, wycenach i nie wiem sam, ile moja nieruchomość jest warta – stwierdził Piotr. – I wielu jest takich właścicieli jak ja.
- Dlatego właśnie powinien pan korzystać ze specjalistów w danej dziedzinie, którzy pomogą panu i innym właścicielom tracącym nieruchomości pod drogi. To jest tak, jak z budowaniem domu: będzie pan sam budował dom?
- No nie... Przecież ja jestem mechanikiem, znam się na silnikach, a nie na budowie domu – przyznał Piotr. - Oczywiście, że wezmę fachowca.
- I tak samo trzeba postąpić próbując uzyskać właściwe odszkodowanie. Właściciele tracący nieruchomości, tak samo jak organy administracji, mają prawo powołać „swojego” rzeczoznawcę – skwitowałam.
Na koniec kilka słów o badaniu i ocenie operatu szacunkowego. Stosownie do przepisów prawa [b]oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego dokonuje organizacja zawodowa.[/b] Organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych jest Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM), przy której działa Komisja Arbitrażowa oraz poszczególne, regionalne Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, przy których działają Komisje Opiniujące. To od pana zależy, do którego ze stowarzyszeń prześle pan wniosek o badanie operatu szacunkowego. Więcej informacji oraz dane adresowe są dostępne na stronie internetowej PFSRM ([link=http://www.pfva.com.pl]www.pfva.com.pl[/link]). Opinia takich komisji kończy się wiążącym stwierdzeniem, czy dany operat szacunkowy jest sporządzony prawidłowo i czy może być nadal wykorzystany jako dokument w obrocie prawnym.
Natomiast przy Ministrze Infrastruktury działa Komisja Odpowiedzialności Zawodowej (KOZ). Z tym, że KOZ nie zajmuje się błędami w operacie szacunkowym, lecz bada, czy rzeczoznawca wywiązał się z nałożonych na niego obowiązków, w szczególności, czy zastosował się do przepisów prawa, czy był bezstronny i staranny przy wykonywaniu swoich czynności. Więcej informacji znaleźć można na stronach internetowych ministerstwa ([link=http://www.mi.gov.pl]www.mi.gov.pl[/link]).
- To wyjaśnia wszystko – podsumował Piotr – to co teraz robimy?
- Proszę poczekać chwilę, zaraz przygotujemy dla pana pismo dotyczące wydania uwierzytelnionych kopii z akt sprawy i kiedy będziemy mieć komplet dokumentów zdecydujemy, co dalej.
[srodtytul][i]Magdalena Małecka-Pilujska[/i][/srodtytul]
[ramka][b]Główne przepisy dla komentowanych tematów: [/b]
1) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego[/link] (Dz.U. Nr 98, poz. 1071 z 2000 r., tekst jednolity z późn. zm)
2) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny[/link] (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami)
3) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link] (Dz.U. Nr 261, poz. 2603 z 2004 r., tekst jednolity z późn. zm.)
4) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=288399]Ustawa z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych[/link] (tekst jednolity: Dz. U. 2008 r. Nr 193 poz. 1194, z późn. zm.)
[/ramka]