Na całym świecie popularyzowane są programy payrollingu, tj. dobrowolnych składek pracowniczych na cel pożytku publicznego. Programy takie doskonale wpisują się w koncepcję biznesu odpowiedzialnego społecznie i stanowią nieocenione wsparcie dla organizacji pozarządowych, którym udział w tym programie gwarantuje stały dopływ środków finansowych.
Model payrollingu wydaje się prosty. Pracodawca organizuje system comiesięcznych odpisów od wynagrodzeń na wybrany cel pożytku publicznego, a pracownik decyduje, czy chce w nim uczestniczyć. Jeśli tak – składa deklarację, w której określa wysokość kwoty, jaka co miesiąc ma być odliczana z jego pensji i przekazywana na cel społeczny. Sumę kwot przekazanych w ciągu roku pracownik może następnie odliczyć od dochodu jako darowiznę na cele pożytku publicznego. Pracodawca często powiększa kwotę odpisywaną z wynagrodzeń pracowników o swoją darowiznę, na przykład podwajając kwotę przekazywaną organizacji społecznej. Niestety konstrukcja taka, choć wydaje się szczytna i mało skomplikowana, z prawnego punktu widzenia budzi wątpliwości i okazuje się dość trudna do zrealizowania.
[srodtytul]Bariera nr 1: ochrona wynagrodzenia[/srodtytul]
Pracownik co do zasady nie może się zrzec ani przenieść na inną osobę całości lub części swojego wynagrodzenia. Ewentualne potrącenia dopuszczalne są w drodze wyjątku. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]Kodeks pracy[/link] wprowadza możliwość potrącania należności pracodawcy lub osoby trzeciej z wynagrodzenia pracownika za jego uprzednią i pisemną zgodą. To tzw. dobrowolne potrącenie wskazywane jest jako narzędzie dogodne do wdrażania programu payrollingu. Czy tak jest rzeczywiście? Niekoniecznie. Podstawowym problemem jest to, że za zgodą pracownika potrącać można należności, do których zapłaty pracownik ten jest zobowiązany. SN jednoznacznie potwierdził tę interpretację, stwierdzając, że “użycie określenia “należności”, a nie na przykład “kwoty”, nasuwa wniosek, że przedmiotem zgody na potrącanie mogą być tylko takie kwoty, które są należne (…) i określone co do wysokości ([b]uchwała z 4 października 1994 roku, I PZP 41/94[/b]).
W modelu dobrowolnych odpisów między pracownikiem a organizacją, na rzecz której mają być dokonywane odpisy, w ogóle nie ma stosunku prawnego, a więc nie istnieją należności organizacji względem pracownika. Dlatego zanim nastąpi potrącenie dobrowolnego odpisu z wynagrodzenia za zgodą pracownika, powinien on zawrzeć odpowiednią umowę z organizacją realizującą cel pożytku publicznego, która będzie źródłem zobowiązania.