Spór o sądy zatrzymają wybory - komentuje Tomasz Pietryga

Problem praworządności w Polsce przestaje być tematem numer jeden na forum unijnym. Proces przed Trybunałem w Luksemburgu już tego nie zmieni.

Aktualizacja: 11.02.2019 20:24 Publikacja: 11.02.2019 20:14

Spór o sądy zatrzymają wybory - komentuje Tomasz Pietryga

Foto: 123RF

Nie spodziewałbym się przełomu w sporze o praworządność w kontekście wtorkowego procesu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Będzie to pierwsza merytoryczna rozprawa, w której sędziowie zbadają, czy takie jak w Polsce obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego narusza standardy europejskie.

Czytaj też:

Luksemburg bada praworządność. Rząd za umorzeniem sprawy

Luksemburg przystępuje do oceny praworządności

Teoretycznie skarga może zostać wycofana, gdyż PiS, zaraz gdy skarga Komisji Europejskiej trafiła do Luksemburga, ekspresowo przywrócił poprzedni stan prawny, a tym samym sędziów przymusowo odesłanych w stan spoczynku. Zdaniem ekspertów jednak to mało realne. Trybunał, oceniając postępowanie rządu w Warszawie (zwłaszcza że Polska nie dotrzymała wcześniej terminów przywracania sędziów), wypowie się niejako na przyszłość: czy takie ingerowanie w sędziowskie sprawy jest zgodne z duchem i zasadami Unii Europejskiej zarówno w Polsce, jak i innych krajach Wspólnoty. Równie istotne będzie wykazanie, czy TSUE ma kompetencje do wypowiadania się w tych kwestiach.

Nie należy się natomiast spodziewać, że przy okazji tej sprawy odbędzie się sąd nad wszystkimi wątkami reformy sądownictwa przeprowadzanej przez PiS w ostatnich latach. Ani zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, w której posłowie wprowadzili nowy polityczny tryb wyboru sędziów, ani zmian w Trybunale Konstytucyjnym nie dotyczy bowiem skarga, która wpłynęła do TSUE. Ewentualne oceny tych działań mogą znaleźć się w uzasadnieniu do ostatecznego wyroku. Nie będą jednak prawnie wiążące, staną się bardziej materiałem do ocen politycznych.

Eksperci szacują, że orzeczenie zostanie wydane za dwa–trzy miesiące. Najpierw opinię musi wydać rzecznik generalny TSUE, a finalnie wypowiedzieć się 15 sędziów. Termin opublikowania wyroku ma znaczenie, bo w maju będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli zostanie wydany w czasie kampanii wyborczej i będzie zdecydowanie negatywny dla PiS, niewątpliwie stanie się paliwem dla polskiej opozycji i podstawą do przedstawiania partii Jarosława Kaczyńskiego jako antyeuropejskiej.

Z tego samego powodu wyrok będzie umniejszany i kwestionowany przez drugą stronę jako wydany w kampanijnym czasie „na polityczne zamówienie". Trudno mimo to oczekiwać, że stanie się na tyle silnym impulsem społecznym, aby odwrócić preferencje wyborcze, bo to proces o wiele bardziej złożony.

Wiele wskazuje na to, że na szerokim forum europejskim spór o polskie sądy będzie schodził na dalszy plan. Kiedy przed ponad dwoma laty Bruksela otwierała pierwszą traktatową procedurę ochrony praworządności w polskiej sprawie, klimat w samej Unii, jak i w poszczególnych państwach członkowskich, był zupełnie inny niż obecnie. Dziś sytuacja polityczna w Europie wydaje się diametralnie inna. Wczorajszy, dla jednych eurosceptyczny, dla innych eurorealistyczny, powiew obecnie przypomina już wicher. Ostrożne szacunki wskazują, że ugrupowania nieliberalne mogą zająć 30 proc. miejsc w nowym europarlamencie.

To oznacza, że po majowych wyborach Unia i jej instytucje mogą zostać mocno przemodelowane poprzez wpływ ugrupowań politycznych, które dość sceptycznie podchodzą do ściślejszej integracji politycznej Wspólnoty, a co za tym idzie – do silnego wpływu Brukseli na wewnętrzną politykę państw członkowskich. Niewykluczone, że unijna polityka migracyjna, czy też właśnie spór o praworządność w Polsce zaczną być oceniane z zupełnie innej, mniej wrażliwej perspektywy.

Nie bez znaczenia jest też, że po nowym rozdaniu w Brukseli może zabraknąć Fransa Timmermansa, wiceszefa KE, który jest głównym inicjatorem działań przeciwko Polsce i który z walki o praworządność nad Wisłą uczynił credo swojego politycznego istnienia. Jego następcy wcale nie muszą być już tak skłonni do kontynuowania sporu z Warszawą z takim impetem. I chyba właśnie na to liczy PiS przez wiele miesięcy przeciągający grą pozorów spór z Brukselą.

Nie spodziewałbym się przełomu w sporze o praworządność w kontekście wtorkowego procesu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Będzie to pierwsza merytoryczna rozprawa, w której sędziowie zbadają, czy takie jak w Polsce obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego narusza standardy europejskie.

Czytaj też:

Pozostało 92% artykułu
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Powódź wzmocni zjawisko patroli obywatelskich? Budzą się demony
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Może prezydentowi ręka zadrży
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Nastolatek nie kupi papierosów, ale będzie decydował o losach kraju?
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Donald Tusk wprowadza demokrację walczącą. Do zobaczenia na spacerniaku
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Nowa formuła Radbrucha nie przejdzie. Lepiej się trzymać twardego legalizmu