Celem nowelizacji kodeksu spółek handlowych, powstałej w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, jest gruntowne zreformowanie struktury majątkowej spółki z o.o. Do podstawowych założeń projektu należą m.in. fakultatywny charakter kapitału zakładowego, wprowadzenie kapitału udziałowego, możliwość wydawania udziałów bez wartości nominalnej oraz wprowadzenie testu wypłacalności mającego na celu zabezpieczenie interesów wierzycieli. Prof. S. Sołtysiński, prof. A. Opalski oraz dr K. Oplustil, twórcy projektu, zapewniają („Rz" z 15 i 18 stycznia, zobacz:Spółki z o.o.: Reforma kapitału zakładowego i Reforma kapitału zakładowego spółki z o.o. ), że nowe rozwiązania gwarantują bardziej elastyczną strukturę majątkową w spółce z o. o., jednocześnie wzmacniając ochronę jej wierzycieli.
Czy projektowane zmiany zrealizują cele, które są im przypisywane? Obecne regulacje nie są może idealne i mogą być przedmiotem odmiennych interpretacji i sporów, jednak sprawdzają się w praktyce gospodarczej. Po co zatem zmieniać dobre prawo?
Projekt opiera się na gruntownej krytyce kapitału zakładowego, zwłaszcza jego funkcji gwarancyjnej. W uzasadnieniu podkreśla się, że zasadniczą wadą kapitału zakładowego jest arbitralność w ustalaniu jego wysokości. A następnie, że reżim kapitałowy oparty na kapitale zakładowym jest źródłem ograniczeń i obciążeń finansowych dla spółek z o. o., co negatywnie oddziałuje na efektywność prowadzonej przez nie działalności.