Sejm uchwalił 1 kwietnia ustawę umożliwiającą zarejestrowanie spółki z o.o. drogą elektroniczną w ciągu 24 godzin.
Od 1 stycznia 2012 r. ta przyspieszona elektroniczna rejestracja może być dokonana jedynie przy zastosowaniu wzorca umowy tej spółki. Wzorzec ten określi w rozporządzeniu minister sprawiedliwości. Nie chodzi tu wcale o podrzędną czynność techniczną. Sposób realizacji tej kompetencji przez ministra wyznaczy zakres zastosowania uproszczonej elektronicznej procedury rejestracji spółki w praktyce transakcyjnej.
Kwietniowa nowelizacja kodeksu spółek handlowych przewiduje m. in., że zawarcie umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy zawartego w systemie teleinformatycznym. Tymczasem założenie spółki z o.o. prowadzącej duże i względnie skomplikowane pod względem organizacyjnym przedsiębiorstwo, które ma być zarządzane i reprezentowane w sposób uzgodniony przez wspólników już od chwili rejestracji, wymaga zawarcia w treści umowy spółki ustaleń wykraczających poza ustawowe minimum określone w art. 157 § 1 k.s.h.
Przykładowo: wspólnicy, którzy chcą zabezpieczyć realizację swoich uprawnień na wypadek sporów między sobą, będą dążyli do zamieszczenia w umowie spółki dodatkowych postanowień. Jeżeli umowa zawierana jest między dwoma inwestorami realizującymi wspólne przedsięwzięcia gospodarcze, ochrona ich interesów w spółce może być realizowana np. w ten sposób, że każdy z nich ma prawo powołania organów spółki. Aby uproszczona elektroniczna forma rejestracji spółki z o.o. mogła być w pełni wykorzystana w praktyce transakcyjnej, pożądane jest, by również w tym trybie wspólnicy mogli choćby w ograniczonym zakresie kształtować organy spółki odpowiednio do swoich potrzeb.
W odniesieniu do zarządu należy postulować, aby wzorzec umowy spółki z o.o. nie ograniczał kompetencji wspólników do ustalenia liczby członków tego organu, zezwalając jedynie na ustanowienie jednoosobowego zarządu. W świetle znowelizowanego brzmienia k.s.h ograniczenie takie zdaje się wykraczać poza granice upoważnienia do wydania rozporządzenia. Skoro bowiem sama ustawa stanowi o obowiązku współdziałania wszystkich członków zarządu w procesie rejestracji spółki z o. o., to tym samym pośrednio dopuszcza istnienie wieloosobowego zarządu w rejestrowanej elektronicznie spółce.