Sąd Najwyższy ma szczególne znaczenie w kulturze prawnej i stosowaniu prawa

Choć obecna konstytucja wymienia Sąd Najwyższy obok Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego, nie powinno być wątpliwości, że rola SN w krzewieniu kultury prawnej i stosowaniu prawa ma szczególne znaczenie. To oczywiście oznacza szczególne jego obowiązki.

Aktualizacja: 23.05.2015 09:05 Publikacja: 23.05.2015 07:00

Gmach Sądu Najwyższego

Gmach Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa/Danuta Matloch

Orzecznictwo SN w znacznej części jest niezależne od konstytucji, a nawet ustroju (nie tak jak wyroki Trybunału Konstytucyjnego), i nikogo nie dziwi sięganie nawet po Kodeks Napoleona, gdyż zręby prawa, w szczególności cywilnego, są stare jak nasza cywilizacja.

W praktyce orzeczenia SN są wręcz instrukcją dla sądów niższych instancji.

Po co to przypominam? Ponieważ co jakiś czas odżywa dyskusja o dostępie do SN. Z jednej strony dobijający się o sprawiedliwość chcą, aby był on możliwie najszerszy, z drugiej mamy argumenty za jego ograniczeniem, aby SN nie był zawalony sprawami.

Właśnie rzecznik praw dziecka zwrócił się do Sejmu o zainicjowanie noweli rozszerzającej katalog spraw, w których przysługuje skarga kasacyjna, o sprawy cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, rozstrzygane na podstawie konwencji haskiej. Rzecznik wskazuje, że udział w nich SN przyczyni się do wyeliminowania wadliwych orzeczeń dotyczących istotnych dla dziecka kwestii, a i sądom rodzinnym wskaże, jak mają postępować.

Czy mogą być ważniejsze sprawy niż walka o dziecko? Praktycy wskazują jednak wiele innych, które na normalną kontrolę SN nie mogą liczyć, np. o najem czy naruszenie posiadania, czy wreszcie egzekucyjne, dotyczące nieraz dużego majątku. Argument, że szerzej otwarta furtka może przeciążyć SN, łatwo odeprzeć. Ma on przecież tzw. przedsąd, czyli swego rodzaju sito, przez które odsiewa sprawy, jeśli nie dopatrzy się w nich istotnego zagadnienia. W tej sytuacji trzeba przyznać rację tym prawnikom, którzy uważają, że właściwie wszystkie rodzaje spraw powinny mieć dostęp do Sądu Najwyższego.

Nie ma wątpliwości, że istotne problemy prawne pojawiają się także w drobnych sprawach. Komfort pracy SN czy nawet szybkość rozpatrywania spraw jest istotną kwestią, ale nie najważniejszą. Podstawowe znaczenie ma wymierzanie sprawiedliwości i ujednolicanie orzecznictwa, w czym Sądu Najwyższego nikt nie zastąpi.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Raport Bodnara aktem oskarżenia. Co dalej?
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Jak rząd pozbawił się legitymacji do przywracania praworządności
Opinie Prawne
Marcin Chałupka: Kłopotliwa "alienacja rodzicielska". Nie ma terminu, nie ma problemu?
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Sytuacja w USA wpłynie na klimat inwestycji zagranicznych
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Anarchia prawna zniszczy Polskę szybciej, niż zniszczyła Rzeczpospolitą szlachecką