Aktualizacja: 13.07.2015 09:00 Publikacja: 13.07.2015 08:45
2 zdjęcia
Zobaczprof. Irena Lipowicz
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
Rz: Nie będzie się pani ubiegała o drugą kadencję w fotelu rzecznika praw obywatelskich. Dlaczego?
Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich: Zgłosiłam gotowość kandydowania, ale to parlament wybiera rzecznika.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk ma być kandydatem PiS na rzecznika praw obywatelskich. Precedensem jest zgłoszenie przedstawiciela władzy na apolityczną funkcję.
Nie ma uzasadnienia, by tak głęboko ingerować w prywatność obywateli – tak o zmianach w ustawie sędziowskiej pisze prof. Irena Lipowicz.
Chodzi o permanentne zaniżanie dotacji dla szkół artystycznych. Sprawię jako pierwsza opisywała „Rzeczpospolita”
Jeśli politykę rozumieć jako zabieganie o dobro wspólne, to każdy z nas jest postacią polityczną i rzecz jasna poglądy mają wpływ na pracę człowieka - mówi Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich
Wynagrodzenia powinny być przejrzyste po to, by łatwiej było porównać swoje wynagrodzenie z zarobkami innych pracowników, np. płci przeciwnej – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Urzędnicy objęli swoim patronatem imprezę przygotowaną przez organizację gejowską.
Lekarz, który chce skorzystać z „klauzuli sumienia” nie powinien być przymuszany do wskazania innego lekarza. Obowiązkiem takim trzeba obarczyć podmioty instytucjonalne wykonujące na zlecenie państwa działalność leczniczą – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Ograniczenie pracy do 70 lat może być dyskryminacją – uważa prof. Irena Lipowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas