Zobowiązania są zdefiniowane w ustawie o rachunkowości jako wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Zobowiązania są więc pojęciem dość pojemnym, a przepisy posługują się nim dalej, wskazując przypadki, kiedy firma musi uwzględnić rezerwy lub rozliczenia międzyokresowe kosztów. W jaki sposób uniknąć błędów przy ich tworzeniu i rozliczaniu? Najważniejsza wydaje się analiza związku kosztu z działalnością operacyjną. Rezerwy tworzy się na zdarzenia, które są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki lub dotyczą operacji finansowych. Natomiast RMB dotyczą zdarzeń związanych bezpośrednio właśnie z podstawową działalnością operacyjną podmiotu.

Rozróżnienie tych kategorii jest ważne także ze względu na sposób ujęcia w ewidencji księgowej. Zalicza się je w koszty różnych segmentów działalności. Rezerwy wykazuje się odpowiednio w pozostałych kosztach operacyjnych, kosztach finansowych lub stratach nadzwyczajnych, zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą. Natomiast rozliczenia międzyokresowe bierne obciążają koszty działalności operacyjnej.

Szerzej na temat kryteriów, które decydują o właściwej klasyfikacji omawianych pozycji, piszemy w artykule "Jak rozróżniać rezerwy i rozliczenia międzyokresowe". Zapraszam do lektury dzisiejszego wydania „Eksperta Księgowego".