W wyniku jednej z ostatnich nowelizacji ustawy o rachunkowości od 1 stycznia 2015 r. ustanowiono nowy obowiązek dla niektórych podmiotów zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców KRS. Wprowadzone nowelą art. 2a oraz 70a ustawy o rachunkowości ustanawiają zasadę, zgodnie z którą kierownik jednostki będącej spółką jawną osób fizycznych lub spółką partnerską, której przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro i która nie stosuje zasad rachunkowości określonych ustawą na podstawie art. 2 ust. 2, składa w sądzie rejestrowym, w terminie sześciu miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
Jest to sprzężone ze zmianami w ustawie z 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jednolity: DzU z 2015 r., poz. 1142), na mocy których sądy rejestrowe zostały wyposażone w nowy instrument mający umożliwiać szybsze wyeliminowanie z obrotu gospodarczego „martwych" podmiotów, niewykonujących działalności gospodarczej i nieskładających do rejestru sprawozdań finansowych oraz innych wskazanych prawem dokumentów.
Sąd wzywa
Zgodnie z brzmieniem art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w przypadku stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia. Wyznacza im dodatkowy siedmiodniowy termin pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.
W razie niewykonania obowiązków w tym terminie sąd rejestrowy nakłada grzywnę na osoby obowiązane. Może ponawiać tę grzywnę, ale nie wszczyna postępowania przymuszającego, gdy z danych zawartych w aktach rejestrowych wynika, że nie doprowadzi ono do złożenia wniosku o wpis do KRS lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe.
Postanowienie sądu w tej sprawie nie wymaga doręczenia oraz nie podlega zaskarżeniu. Sąd rejestrowy może także umorzyć postępowanie przymuszające, gdy z okoliczności wynika, że nie doprowadzi ono do spełnienia obowiązku złożenia dokumentów. W przypadku odstąpienia od postępowania przymuszającego lub jego umorzenia sąd rejestrowy wszczyna je, jeżeli poweźmie wiadomość, że sytuacja prawna lub faktyczna podmiotu zmieniła się w sposób umożliwiający skuteczne jego prowadzenie.