Aktualizacja: 19.09.2019 14:26 Publikacja: 19.09.2019 18:15
Foto: 123RF
O jaką instytucje chodzi? Oczywiście o szumnie zapowiadaną przez legislatorów Prostą Spółkę Akcyjną. Czy podbije ona branże, szczególnie te, które korzystają z najnowszych osiągnięć techniki, czy też zanim się narodzi, to spocznie na oczekiwaniach, nie spełniając pokładanych w niej nadziei. Odpowiedź będzie niebawem. Pokażą ją rejestry handlowe. Z pewnością nie osiągnie ona takiego sukcesu, jaki od lat towarzyszy spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, których funkcjonuje w Polsce ponad 300 tysięcy. Może jednak zaspokoić ambicje, zwłaszcza młodych, dobrze rokujących, menedżerów z pogranicza nauki i nowych technologii. Będzie ona zwłaszcza atrakcyjna dla tych, którzy dysponują know how, patentami, licencjami i nowymi pomysłami organizacyjno – produkcyjnymi, gdyż samo założenie prostej spółki nie wymaga nakładów pieniężnych. Jest to poważne novum w regulacjach kodeksu spółek handlowych, które z zasady wymagają wniesienia wkładu finansowego przy rozpoczynaniu biznesu. Prosta Spółka Akcyjna pozwala natomiast na wkład w formie niepieniężnej, jej akcje nie mają też wartości nominalnej, choć mogą oczywiście przynosić zysk. Wydaje się jednak, że nawet średnie zainteresowanie branż Prostą Spółka Akcyjną powinno dać wystarczającą satysfakcję biznesowi, który postawił sobie za cel zaspokojenie ambicji organizatorów startupów i twórców nowych technologii. Warto jeszcze dodać, że przepisy umożliwiają założenie prostej spółki na odległość w trybie s24 przy pomocy wzorca umowy i systemu teleinformatycznego, zarządzanie w świecie wirtualnym, odbywanie walnego zgromadzenia przy pomocy środków komunikowania na odległość, głosowanie przez e-mail.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas