Reklama
Rozwiń

Bez konkursu na leki w programie 75+

Senat ma szansę na rozwiązanie wątpliwości dotyczących arbitralności i braku transparentności w doborze leków dostępnych bezpłatnie dla seniorów – przekonują prawnicy.

Publikacja: 08.04.2016 08:49

Bez konkursu na leki w programie 75+

Foto: 123rf.com

Senacka Komisja Zdrowia 5 kwietnia zarekomendowała Senatowi RP przyjęcie bez poprawek uchwalonej przez Sejm ustawy w sprawie programu 75+, czyli rozwiązań dotyczących sfinansowania bezpłatnych leków dla seniorów. Jak pamiętamy, jedną z nagłośnionych przez media wątpliwości dotyczących ustawy była kwestia metody kwalifikacji leków do wykazu bezpłatnych leków dla seniorów. W opinii Biura Analiz Sejmowych (BAS) ukształtowanie sytuacji prawnej adresatów (jak można przypuszczać: producentów leków, dystrybutorów, aptek, pacjentów) przez objęcie danego produktu wykazem bezpłatnych leków dla seniorów nie może nastąpić w przewidzianej w ustawie formule obwieszczenia, ponieważ obwieszczenie nie jest ani decyzją administracyjną, ani źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Według BAS najwłaściwszą formą rozstrzygnięcia, które leki zostaną objęte programem, jest określenie ich listy w formie rozporządzenia. Odnosząc się do tych uwag, wiceminister zdrowia wyjaśnił we wtorek senatorom z Komisji Zdrowia, że resort chciałby przekazać obwieszczenie do konsultacji z trzy-, czterotygodniowym wyprzedzeniem. Zarówno propozycja BAS, jak i konsultacje publiczne niczego jednak nie rozwiążą.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji