Za centrum cywilizacji starożytnego świata uważano niegdyś gigantyczną bibliotekę w Aleksandrii, której zbiory liczyły tysiące prac. Wraz z biblioteką zniszczoną przez wojnę i ogień przepadło całe jej bogactwo. Dziś, w dobie historycznego pokoju i bezprecedensowego dobrobytu, Europa może rozpocząć nowy, jeszcze większy i bez wątpienia solidniejszy projekt utworzenia biblioteki pod nazwą Europeana.
[srodtytul]Więcej niż Biblioteka Aleksandryjska[/srodtytul]
Europeana, europejska biblioteka cyfrowa, otwiera dziś swoje wirtualne podwoje. To wielojęzyczny portal internetowy, który na jednej stronie skupia wszystkie skarby kultury zdygitalizowane przez biblioteki, muzea i archiwa narodowe w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Europeana ma szansę odegrać jeszcze bardziej znaczącą rolę niż Biblioteka Aleksandryjska w starożytności. I nie wynika to jedynie z możliwości oferowanych przez technologię cyfrową, pozwalającą utrwalić skarby dziedzictwa kulturowego na wieki.
Co ważniejsze, w przeciwieństwie do Biblioteki Aleksandryjskiej, której zbiory były dostępne tylko dla wąskiego grona badaczy i naukowców mogących pozwolić sobie na podróż do Egiptu, współczesna europejska biblioteka cyfrowa będzie dostępna dla każdego zainteresowanego, nie tylko w Europie, ale – dzięki globalnemu zasięgowi Internetu – na całym świecie.