WYIM: Znamienna jest wypowiedź rosyjskiego dziennikarza Siergieja Dorienki: „z naszego punktu widzenia Rosja graniczy bezpośrednio z Niemcami"
Im kłopoty Europy są większe, tym efektowniej brzmią pomysły na ich rozwiązanie. Zbliżający się szczyt Unii Europejskiej w sprawie paktu fiskalnego powinien więc przynieść jakieś nowe zaklęcia na temat wspólnej Europy. Na razie warto jednak jeszcze nawiązać do berlińskiej mowy Radosława Sikorskiego.
Szef polskiej dyplomacji, wysuwając otwarcie ideę europejskiego sfederalizowanego supermocarstwa pod przewodnictwem Niemiec, pojechał po bandzie. Nic dziwnego, że wywołał gorący entuzjazm zwolenników przyspieszenia integracji europejskiej i równie gorące oburzenie jej przeciwników. Tyle że emocje te są jałowe. Wystąpienie ministra spraw zagranicznych RP jest nieadekwatne do sytuacji, w jakiej się znalazła Europa. Szczególnie że tuż obok rodzi się nowa potęga.
Brak wspólnoty ducha
Wizja Sikorskiego zawiera pewne fałszywe założenie: unie walutowe zapobiegają wojnom i są podstawą budowania wspólnot narodów. Tymczasem pieniądze to nie wszystko, z czego chyba nawet zdaje sobie sprawę szef polskiego MSZ. Bo przecież z jakiegoś powodu twierdzi on, że kwestie tożsamości narodowej czy moralności publicznej „powinny na zawsze pozostać w gestii państw". Nie o taką więc głęboką integrację tu chodzi, o jakiej głośno jest w mediach. A skoro tak, to idea federacji europejskiej okazuje się – zwłaszcza dzisiaj – utopią, wokół której robi się dużo krzyku.
Owszem, procesy globalizacyjne minionego półwiecza sprawiły, że narody europejskie stały się do siebie nawzajem podobne. Młodzież z Aten ogląda te same filmy, słucha tej samej muzyki co młodzież z Helsinek. Ale to nie oznacza, że kultury polityczne Grecji i Finlandii są takie same. Dotyczy to też innych krajów. Ich klasy polityczne różnią się pod względem mentalności, co z kolei wpływa na decyzje o charakterze aksjologicznym. Laicyzm w wersji francuskiej bądź holenderskie swobody obyczajowe (takie jak legalność marihuany czy instytucjonalizacja związków homoseksualnych) nie dadzą się łatwo przeszczepić na grunt polski, gdzie wciąż znaczącą rolę odgrywają wartości, których strażnikiem pozostaje Kościół katolicki.