Ochrona ofiar przemocy w całej Europie

Aktualizacja: 23.05.2013 17:39 Publikacja: 23.05.2013 17:35

Viviane Reding

Viviane Reding

Foto: AFP

Red

Każdego dnia kobiety w całej Europie padają ofiarami przemocy. Szacuje się, że jedna na pięć kobiet w Europie doświadcza jakiegoś rodzaju przemocy co najmniej raz w ciągu swojego życia. Niestety najbardziej rozpowszechniona jest przemoc fizyczna zadawana przez osobę z najbliższego otoczenia kobiety, zwykle jej partnera.

Bez względu na to, czy kobiety doświadczają przemocy w domu, na ulicy lub w innym miejscu, muszą mieć dostęp do odpowiedniej ochrony i wsparcia. Mają one takie same podstawowe potrzeby jak inne ofiary przestępstw: zapewnienie szacunku, godności oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości i odszkodowań. Przepisy obowiązujące w tym zakresie w Unii Europejskiej bywają niepełne i nie zawsze zaspokajają te potrzeby. Niektórzy nigdy nie mają możliwości skorzystać z porady prawnej po przestępstwie z użyciem przemocy lub z usług tłumacza podczas zeznań przed sądem przeciwko napastnikowi w innym kraju. Do kogo powinny zwracać się ofiary o wsparcie, ochronę lub pomoc w poruszaniu się po labiryncie wymiaru sprawiedliwości? Jakie mają prawa w każdym kraju?

W zeszłym roku Unia Europejska przyjęła przełomowe przepisy mające na celu ochronę praw ofiar. Określają one wspólne minimalne ogólnoeuropejskie standardy zapewniające ofiarom pomoc, wsparcie i ochronę bez względu na miejsce pobytu w UE. Zgodnie z nowymi przepisami obywatele mogą liczyć na podobny poziom praw podstawowych i zaufać wymiarowi sprawiedliwości bez względu na to, czy znajdują się w Berlinie, Rzymie, Madrycie czy Lublanie. Było to historyczne osiągnięcie i czytelny sygnał, że Europa dba o prawa obywateli.

W tym tygodniu Parlament Europejski głosuje w sprawie uzupełniającej inicjatywy zaproponowanej przez Komisję Europejską dotyczącej ochrony ofiar przemocy — europejskiego certyfikatu w zakresie nakazów ochrony w sprawach cywilnych. Ten nowy instrument szczególnie pomoże ofiarom przemocy domowej. Poszkodowani będą mogli korzystać z nakazu sądowego uzyskanego w swoim kraju pochodzenia bez względu na miejsce pobytu w UE. Na przykład kobieta maltretowana przez partnera lub nękana przez prześladowcę w Niemczech będzie mogła liczyć na taką samą ochronę, jeżeli wyjedzie do dowolnego innego kraju Unii. Nie będzie się już czuła zmuszona do pozostania w jednym miejscu z obawy, że jeśli wyjedzie za granicę osoba, która ją prześladuje, będzie mogła się do niej zbliżyć. Nowe europejskie przepisy umożliwią kobietom zachowanie takiego samego poziomu ochrony.

Chcemy budować Europę, w której obywatele mają świadomość, że ich obawy są brane pod uwagę. Brak właściwej pomocy ofiarom i ich ochrony stanowi koszt dla naszych społeczeństw. Takie osoby powinny otrzymać wsparcie emocjonalne i praktyczne, informacje, ochronę i porady, aby móc sprostać często traumatycznym skutkom przestępstwa, mieć poczucie zakończenia tego etapu swego życia i móc otworzyć nowy rozdział. Ofiary, szczególnie te znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, takie jak ofiary przemocy domowej, powinny być chronione przed dalszą krzywdą, jakiej mogą doznać ze strony systemu, natrętnych mediów lub zastraszającego je sprawcy. Nie można pozwolić na to, by ponownie stały się ofiarami.

Nowe przepisy przecierają szlak do widocznej poprawy sytuacji ofiar przestępstw w całej Unii. Jest to przełom, który świadczy o zdolności Unii Europejskiej do niesienia pomocy ofiarom w odbudowaniu swego życia; zdolności Unii Europejskiej do koncentrowania swojej polityki wymiaru sprawiedliwości na obywatelach oraz na zapewnieniu konkretnych środków w celu wzmocnienia ich praw.

Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. sprawiedliwości

Antonio López-Istúriz, poseł do Parlamentu Europejskiego

Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Donald Trump, mistrz porażki
Opinie polityczno - społeczne
Marek Migalski: Źle o Nawrockim, dobrze o Hołowni, w ogóle o Mentzenie
Opinie polityczno - społeczne
Wybory prezydenckie zostały rozstrzygnięte. Wiemy już, co zrobi nowy prezydent
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Po spotkaniu z Zełenskim w Rzymie. Donald Trump wini teraz Putina
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie polityczno - społeczne
Hobby horsing na 1000-lecie koronacji Chrobrego. Państwo konia na patyku
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne