Wsparcie dla Kijowa

Widzimy dziś, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy – piszą ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Publikacja: 05.07.2017 21:25

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman

Foto: AFP

W samym sercu Kijowa stoi pomnik ku czci Niebiańskiej Sotni, zwykłych obywateli, którzy oddali swe życie w kulminacyjnym momencie ukraińskiej rewolucji godności, by ich kraj mógł cieszyć się z europejskiej, a nie rosyjskiej przyszłości. Zostali zastrzeleni przez snajperów na placu Niepodległości – lepiej znanym jako Majdan – gdy stary reżim robił wszystko, by zdławić rewolucję.

Reformy dają efekt

Od tamtych burzliwych dni w 2014 r. nowy rząd Ukrainy, wspierany przez Wielką Brytanię i innych sojuszników, podejmuje działania, by zapewnić, że poniesiona ofiara nie była daremna. Naszym wspólnym celem jest budowanie Ukrainy odnoszącej sukcesy i cieszącej się dobrobytem, zasługującej na bohaterstwo i ideały tych, którzy w rewolucji wzięli udział.

Rząd prezydenta Petro Poroszenki przeprowadza najbardziej ambitne reformy od czasu odzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. W ciągu ostatnich trzech lat osiągnięto postęp większy niż przez cały okres 23 lat sprzed rewolucji na Majdanie. Dziś wszyscy członkowie ukraińskiego parlamentu oraz pracownicy administracji – w sumie ponad milion osób – zobligowani są do przedstawiania powszechnie dostępnych elektronicznych deklaracji na temat swoich majątków oraz przychodów. Ta nowa zasada stanowi znaczący krok ku przejrzystości i zwalczaniu korupcji. Wielka Brytania służyła pomocą przy zakładaniu coraz skuteczniej działającego Narodowego Biura Antykorupcyjnego w Kijowie.

Jednocześnie został opracowany nowy elektroniczny system zamówień publicznych, mający na celu eliminację korupcji z instytucji państwowych.

W tym samym czasie rząd uruchomił program decentralizacji, by upodmiotowić zwykłych obywateli poprzez oddelegowywanie większej liczby uprawnień, obowiązków i funduszy na szczebel lokalny. W sektorze energetycznym, bankowym oraz gospodarczym władze nieustannie i z determinacją wdrażają najbardziej palące reformy.

Powyższe działania zaczynają przynosić efekt. Po dwóch latach, w których gospodarka skurczyła się o 5 proc., ostatni rok przyniósł jej wzrost o 2,3 proc., przy 3 proc. wzrostu zakładanych na 2017 r. Obywatele ukraińscy korzystają dziś z ruchu bezwizowego do państw obszaru Schengen, a umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską w tym roku wejdzie ostatecznie w życie. A to właśnie odmowa podpisania tej umowy przez rząd w 2013 r. przyczyniła się do wybuchu rewolucji na Majdanie.

Zaangażowanie Wielkiej Brytanii

Niemniej nie mamy wątpliwości, że nadal wiele pozostaje do zrobienia. Korupcja nigdy nie zostanie w pełni wypleniona, dopóki Ukraińcy nie będą mieli większego zaufania do sądownictwa. „Czysta" administracja zaś będzie możliwa dopiero wówczas, gdy naczelną zasadą funkcjonowania państwa stanie się praworządność. Ci, którzy czerpali korzyści ze starego systemu, z pewnością będą zajadle walczyć o zachowanie swoich przywilejów. Tak więc zadanie budowania bogatej i stabilnej Ukrainy wymagać będzie zdecydowanego przywództwa z Kijowa oraz silnego wsparcia społeczności międzynarodowej.

Stąd tak ważna jest konferencja dotycząca reform na Ukrainie, której dziś, 6 lipca jesteśmy współgospodarzami. Naszym wspólnym celem jest pomoc Wielkiej Brytanii w intensyfikacji wsparcia zewnętrznego dla Ukrainy w zamian za przyspieszone postępy we wprowadzaniu reform. Konferencja jest miejscem spotkania wspólnoty międzynarodowej i przywódców ukraińskich w celu wsparcia rządowego planu reform na okres do 2020 r. Wielka Brytania jest jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy. Robi wszystko, co w jej mocy, na rzecz pomocy przy realizacji reform, zwalczaniu korupcji, ustanawiając także brytyjską wojskową misję szkoleniową Operation Orbital w celu wzmocnienia ukraińskich sił zbrojnych.

Istnieje wiele kwestii fundamentalnych, o które należy zadbać. Bezpieczeństwo każdego narodu zależy od elementarnej zasady, iż żaden kraj nie może zawłaszczać terytorium innego państwa, lub zmieniać przebiegu jego granic za pomocą siły. Próba bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję – oraz rozmieszczenie wojsk i ciężkiego sprzętu wojskowego w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie – stanowią pogwałcenie naczelnej zasady międzynarodowego porządku.

Konflikt na Ukrainie pochłonął do tej pory 10 tys. ofiar; 24 tys. osób zostało rannych, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domy. Widzimy dziś, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy. Niemniej w trudzie realizacji zadań, jakimi są reformy i postęp, warto przypomnieć, że Ukraina z populacją 44 mln obywateli oraz bogactwem zasobów naturalnych posiada niezwykły potencjał. Nie ma powodu, dla którego obywatele tego kraju nie mieliby cieszyć się tym samym poziomem zamożności i jakości życia jak ich europejscy sąsiedzi.

Musimy być zjednoczeni wobec tego wyzwania. Konferencja na temat reform na Ukrainie będzie przesłaniem solidarności, determinacji i całkowitego oddania sprawie, jaką jest szybkie przeprowadzenie reform.

Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji

W samym sercu Kijowa stoi pomnik ku czci Niebiańskiej Sotni, zwykłych obywateli, którzy oddali swe życie w kulminacyjnym momencie ukraińskiej rewolucji godności, by ich kraj mógł cieszyć się z europejskiej, a nie rosyjskiej przyszłości. Zostali zastrzeleni przez snajperów na placu Niepodległości – lepiej znanym jako Majdan – gdy stary reżim robił wszystko, by zdławić rewolucję.

Reformy dają efekt

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Czy branża hodowlana jest równie groźna dla klimatu jak przemysł i transport?
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Sondaże wyborcze. PiS utrzymuje przewagę, Tusk mobilizuje wyborców
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: Co wpycha nas na głęboką europejską prowincję?
Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Sędzia Tomasz Szmydt jak szpieg Stirlitz? Bzdura
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: XI Jinping w Europie. Nasz kontynent staje się poligonem zewnętrznych potęg