Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.03.2018 21:33 Publikacja: 08.03.2018 18:27
Foto: materiały prywatne
Samotne wilki już nie osiągają spektakularnych sukcesów. Teraz to zespoły zdobywają nawet naukowego Nobla. Umiejętność współpracy jest obecnie najbardziej cenioną wartością zarówno w nauce, jak i biznesie.
Czas zmienić programy nauczania w szkołach i uczelniach tak, aby młodzi ludzie mieli szanse już dziś zadbać o lepsze jutro. Najlepszym sposobem uczenia się jak współpracować jest prowadzenie projektu społecznego.
Recepta na sukces zawodowy nie jest już tak prosta jak kiedyś. Dyplom uczelni wyższej, znajomość języka obcego i doświadczenie zawodowe mogą w najbliższych latach nie wystarczyć, by znaleźć pracę. Prognozy mówią, że w perspektywie 20-30 lat ludzie będą szukać zatrudnienia na rynku obsługiwanym przez cyfrowe rozwiązania, na którym wszechobecne będą roboty. Umiejętności miękkie zaczną być ważniejsze niż sama wiedza. Oznacza to, że dzisiaj szlifowane profesje mogą za kilka lat zniknąć. Czwarta rewolucja przemysłowa to okres ciągłych zmian, do których możemy się przygotować.
Ciekawie wybrzmiał głos dyrektora generalnego firmy Mercedes Benz, który stwierdził, że aż 90 proc. prawników zniknie z rynku w bliskiej przyszłości, a zostaną tylko najlepsi specjaliści. Dalej generalizował, że to samo czeka inne wysoko cenione zawody. Ten proces już się rozpoczął - postęp technologiczny wykluczył wielu prawników czy informatyków z rynku pracy, a zaczęła zastępować ich sztuczna inteligencja. Warto mieć to w pamięci już na etapie studiów. Skąd jednak wiadomo, jakie kompetencje będą w cenie?
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka generować będzie coraz większe emocje, a już dziś są olbrzymie (przynajmniej w mediach tożsamościowych...
Nie dziwi mnie, że to akurat Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak z Konfederacji – bo to partia darwinizmu społecz...
Wielce fetowany ostatnio w Polsce Wolfgang Münchau, autor książki „Kaput” o systemowej zapaści niemieckiej gospo...
Zamiast kupować miliony dronów, wojsko uczy się, jak się nimi posługiwać, oraz – co znacznie ważniejsze – jak je...
Jeśli Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB na zbrojenia, będzie to nie tylko największy wysiłek od czasów zimnej wojny,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas