Wśród najwybitniejszych współczesnych polskich karykaturzystów znalazło się dwóch rysowników, których prace pojawiają się regularnie na łamach „Rzeczpospolitej”: Andrzej Krauze oraz Janusz Kapusta.
– To wybitni rysownicy znani w Polsce od wielu lat. Ich rysunki są bardzo sugestywne, co ma duże znaczenie w przypadku tej akurat wystawy. Zarówno prace Krauzego, jak i Kapusty świetnie trafiają w aktualne wydarzenia, przy czym obaj rysownicy potrafią także uchwycić pewne treści uniwersalne – uzasadnia kurator wystawy i dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie Marek Wojciech Chmurzyński. I dodaje: – Krauze to autor o charakterystycznej, rozpoznawalnej kresce, operujący mocnymi akcentami czerni i bieli. On i Janusz Kapusta to klasycy współczesnej polskiej sztuki karykatury.
Celem wystawy, jak podkreślają jej organizatorzy, jest przybliżenie Europie specyfiki polskiej karykatury. Prace zostały dobrane tak, by z jednej strony odnosiły się do polskiej rzeczywistości, a z drugiej – zahaczały o treści uniwersalne, bliskie każdemu Europejczykowi. Dlatego oprócz tematyki politycznej obejmującej relacje Polski z Unią Europejską, dominuje problematyka społeczno-obyczajowa. Wystawę przygotowało Muzeum Karykatury w Warszawie.