Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w obecnym składzie ma pracować do 3 sierpnia 2016 r. Ustawa nakłada na nią obowiązek dbania m.in. o pluralizm i obiektywizm mediów publicznych. W ramach tej troski obecny przewodniczący KRRiT Jan Dworak już zainicjował czystki personalne i programowe w Programie III Polskiego Radia polegające na usuwaniu z anteny dziennikarzy o poglądach prawicowych.
Pod polityczną lupą znalazła się też TVP. To dobry moment, aby zanalizować kto i jak długo – od 1993 roku, gdy powstała KRRiT – miał największe wpływy w publicznych mediach.
[srodtytul]Osobomiesiące w radzie[/srodtytul]
Zakładam przy tym, że dany członek rady miał poglądy mocno zbliżone do przekonań partii i osób, które go rekomendowały lub desygnowały w skład KRRiT. Pamiętam również, że niektóre ze środowisk politycznych parokrotnie zmieniały szyldy partyjne, jak na przykład liberałowie gdańscy, co trzeba uwzględniać w zestawieniach sumarycznych.
Kongres Liberalno-Demokratyczny, Unia Demokratyczna, Unia Wolności i Platforma Obywatelska stanowią w istocie ciągłość środowiskowo-programową w KRRiT. Niektóre partie zniknęły, jak np. Akcja Wyborcza Solidarność czy Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, ale ich nominatów też trzeba i można sklasyfikować. Tutaj przydatna była analiza personalna i prześledzenie dalszych losów danego członka KRRiT.