Wyobraź sobie, że w ciepłą wiosenną noc po ciekawym seansie filmowym idziesz w kierunku metra. Nagle przed tobą pojawia się dwóch mężczyzn. Jeden uderza cię w głowę, drugi przetrząsa twoje kieszenie. Następnie uciekają, a ty w szoku uświadamiasz sobie, że właśnie ukradli ci telefon komórkowy i portfel. W ciągu kilku sekund przyjemny wieczór zmienia się w koszmar.
Niestety, takie zdarzenia w Europie mają miejsce każdego dnia. Rocznie ponad 75 milionów osób, czyli około 15 proc. populacji Unii Europejskiej, staje się ofiarami poważnych przestępstw.
Powszechne standardy
Obecnie terapia i ochrona ofiar przestępstw są bardzo zróżnicowane w obrębie Wspólnoty Europejskiej. Nie wszyscy mają możliwość rozmowy z psychologiem czy też skorzystania z usług tłumacza podczas składania zeznań przeciwko sprawcy przestępstwa popełnionego w innym państwie członkowskim. Do kogo powinny się kierować ofiary po wsparcie, opiekę lub pomoc w zorientowaniu się w krajowym systemie wymiaru sprawiedliwości? Jakie są ich prawa w danym państwie?
Komisja Europejska ma odpowiedź na te pytania: minimalne ogólnounijne standardy, dzięki którym ofiary będą mogły mieć pewność, iż zostanie im udzielona pomoc i wsparcie w sytuacji czy to wypadku samochodowego na południu Francji, czy też pobicia w Barcelonie, Liverpoolu lub Hamburgu. Nowe środki zaproponowane dziś przez Komisję Europejską pozwolą na wprowadzenie jednolitego poziomu ochrony w całej Unii Europejskiej, aby pomóc ofiarom przestępstw w dojściu do siebie i skorzystaniu z przysługujących im praw.
Wspólna praca
Niezależnie od rodzaju przestępstwa – pobicia, kradzieży, włamania, napadu, gwałtu, molestowania, prześladowania, ataku terrorystycznego czy handlu ludźmi – podstawowe potrzeby każdej ofiary są takie same. Ofiary przestępstw powinny być traktowane z szacunkiem i wrażliwością. Należy im zapewnić medyczne, psychologiczne, prawne i praktyczne wsparcie. Powinny mieć możliwość zeznawania w sądzie bez obawy przed zastraszeniem przez sprawcę przestępstwa.