Beczka miodu i parę łyżek dziegciu

Niemiecki piątek Piotra Semki

Publikacja: 10.06.2011 18:24

Piotr Semka

Piotr Semka

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Piątkowa uchwała Bundestagu podsumowała dwie dekady pojednania polsko-niemieckiego i wskazała pola przyszłej współpracy. W Polsce z największym napięciem oczekiwano na ostateczny kształt zapisów o polskiej mniejszości w RFN.

 

Dobrze się stało, że ostateczny tekst dokumentu pomoże zniwelować dysproporcję między statusem mniejszości niemieckiej w Polsce a sytuacją niemieckiej Polonii.

 

Choć niemiecki rząd nadal odrzuca pojęcie „mniejszości polskiej”, to uchwała porusza jednak wiele istotnych kwestii – np. oddaje hołd „byłej polskiej mniejszości”, wywłaszczonej przez nazistów, której liderów wymordowano w obozach koncentracyjnych. Zapowiedziano też stworzenie ośrodka badań dziejów Polaków w Niemczech i zadeklarowano promowanie polskiego języka i kultury.

W tej beczce miodu daje się jednak wyczuć smak dziegciu. Wskutek uporu chadecji do uchwały dodano budzący spore wątpliwości zapis o wkładzie "wypędzonych" w pojednanie między naszymi krajami. Uznano też za stosowne, by przypomnienie o hitlerowskich zbrodniach na niemieckiej Polonii zrównoważyć tematem przymusowej asymilacji Niemców w powojennej Polsce. Jeszcze osobliwiej brzmi pouczenie o „potrzebie współegzystowania” różnych kultur pamięci, szczególnie na Śląsku. To doprawdy zadziwiająca sytuacja, gdy parlament jednego kraju wysuwa postulaty dotyczące polityki pamięci jednego z regionów sąsiedniego państwa.

Wszystko to sprawia, że kształt uchwały Bundestagu jest dość eklektyczny. CDU zaś po raz kolejny okazała się niewolnikiem niemieckich "wypędzonych". A pozostałe partie, niestety, na to pozwoliły. Czy zawsze do garnuszka miodu trzeba dolewać parę łyżek dziegciu?

 

 

Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: O wyższości 11 listopada nad 3 maja
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Polityczna intryga wokół AfD
Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: Umowa surowcowa Ukrainy z USA. Jak Zełenski chce udobruchać Trumpa
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Fotka z Donaldem Trumpem – ostatnia szansa na podreperowanie wizerunku Karola Nawrockiego?
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Rosyjskie obozy koncentracyjne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku