Erasmus+ to siedmioletni program ukierunkowany na podnoszenie umiejętności, zwiększanie szans na zatrudnienie oraz wspieranie modernizacji systemów kształcenia, szkolenia i wsparcia dla młodzieży. Budżet programu wynosi 14,7 mld euro – o 40% więcej niż w przypadku obecnych programów. W ten sposób największy i najlepszy na świecie program mobilności znacznie się rozwinie, i jesteśmy bardzo dumni z tego osiągnięcia. Program jest dowodem naszego zaangażowania na rzecz młodych ludzi w Europie i na rzecz przezwyciężenia wyzwań, jakim muszą oni stawiać czoła.
Ponad 4 mln osób otrzyma wsparcie, aby móc uczyć się, szkolić, pracować lub odbyć wolontariat w innym kraju. Na liczbę tę składać się będzie 2 mln studentów szkół wyższych, 650 tys. uczestników szkolenia zawodowego i uczniów zawodu, 800 tys. nauczycieli, wykładowców, szkoleniowców, pracowników szkolnictwa i osób pracujących z młodzieżą oraz ponad 500 tys. osób biorących udział w wymianie młodzieży i odbywających wolontariat za granicą.
Wierzymy, że Erasmus+ może przyczynić się do walki z bezrobociem młodzieży, bowiem umożliwia podnoszenie umiejętności potrzebnych w dzisiejszym świecie. W ramach swoich elementów składowych – Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo, Grundtvig i „Młodzież w działaniu", Erasmus+ obejmuje wszystkie obszary formalnego i pozaformalnego uczenia się uczniów, studentów, uczniów zawodu, ludzi młodych i osób dorosłych.
W czasach gdy niektóre obszary Unii Europejskiej zamykają się na przybyszów z zewnątrz, a ideologie ekstremistyczne stają się coraz popularniejsze, Erasmus+ będzie łączył Europejczyków i nadal symbolizował pewne najważniejsze aspiracje i wartości demokratyczne Unii Europejskiej.
Korzyści, jakie można odnieść dzięki uczeniu się lub odbywaniu szkoleń za granicą, są dobrze znane. Podczas pobytu za granicą młodzi ludzie poprawiają znajomość języka, rozwijają zdolności dostosowawcze i zyskują większą pewność siebie. Uczą się, jak żyć i pracować z ludźmi o odmiennych tradycjach i doświadczeniach. Umiejętności nabyte w trakcie takiego pobytu za granicą zwiększają ich szanse na zatrudnienie i mają wpływ na gospodarkę UE jako całość.