Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce poinformowała, że Komitet Obrony Robotników (KOR) został laureatem tegorocznej Nagrody Wolności im. Jana Karskiego. Nagrodę przyznano za „wybitny wkład polityczny, społeczny i kulturalny w działalność na rzecz demokracji i praw człowieka".
KOR był organizacją jawną, choć nieuznawaną przez władze komunistyczne, i można bez trudu ustalić, kiedy istniał i kto do niego należał. Formalnie KOR powstał 22 września 1976 r., a 29 września 1977 r. przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR (KSS KOR).
Dotąd żyje dziewięciu członków KOR: Stanisław Barańczak, Bogdan Borusewicz, Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz, Adam Michnik, Emil Morgiewicz, Piotr Naimski, Wojciech Onyszkiewicz i Józef Śreniowski. Barańczak, Macierewicz i Naimski byli współzałożycielami organizacji.
Siłą KOR (niejedyną, ale jedną z ważniejszych) było to, że skupiał ludzi o różnych poglądach (dziś powiedziałoby się klimatach) politycznych i różnej drodze życiowej. Ci ludzie umieli stworzyć tzw. struktury społeczeństwa obywatelskiego, wydawać prasę i książki (podziemne, niezależne, bez cenzury), chcieli i potrafili bronić ludzi prześladowanych przez komunistów, zwłaszcza robotników represjonowanych za udział w strajkach. Ich zasług nie można przecenić.
Członkami KOR byli eksczłonkowie PPS (tego, który się nie zlał z PPR) i PZPR, dwaj księża, pięciu do siedmiu członków masońskiej loży Kopernik (rytu szkockiego), harcerze (obu obediencji), byli więźniowie polityczni, działacze studenccy z Marca '68, pisarze i profesorowie. Ich sprawność polityczna i poparcie społeczne doprowadziły do amnestii z 22 lipca 1977 roku, obejmującej zarówno działaczy KOR, jak i ich podopiecznych.