Ten tekst mógłby równie dobrze nosić tytuł: „wolność i niepewność". W nowym modelu gospodarczym, który wyrósł na gruncie możliwości oferowanych przez rozwój internetu te dwa rodzaje odczuć królują. Można robić wszystko, być wolnym, pracować na swój rachunek, ale z drugiej strony rodzi to sporą niepewność odnośnie przyszłości.
Nowe modele
W ekonomii współdzielenia pracuje się tym, co się posiada. Własny samochód dzięki aplikacjom taksówkarskim jak Uber czy Lyft przemieniamy w taksówkę i bez licencji rozpoczynamy realizowanie kursów z pasażerami. Oni znajdą nas za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji, my zgłosimy się w takim systemie jako kolejni chętni do podwożenia w ramach własnych możliwości. W serwisie służącym do znajdowania zakwaterowania, Airbnb, możemy własne mieszkanie przerobić na hotel udostępniając podróżującym pokoje u siebie. Jak kwatery w Zakopanem czy nad morzem, ale bez żadnej licencji i dodatków klimatycznych.
Ekonomia współdzielenia nie ogranicza się zresztą tylko do bycia taksówkarzem czy hotelarzem nowego rodzaju. Serwisy internetowe oferują wymianę informacji o pracach dorywczych, krótkotrwałych i okazjonalnym. Można komuś posprzątać mieszkanie, a następnego dnia u kogoś innego przygotować wykwintną kolację – jeżeli się umie. U kogoś zrobić zakupy, a następnie doręczyć przesyłkę pod wskazany adres. TaskRabbit, Fiverr to serwisy pobierający prowizję za informację o takich zleceniach, Postmates i Favor zajmują się przesyłkami, Instacart to zlecanie zakupów.
Poza modelem współdzielenia, nazywanym po angielsku sharing economy, nowe trendy wynikające z sieci można nazywać ekonomiami opartymi na współpracy, równorzędności i jobach. To ostatnie określenie żywcem zapożyczone ze świata muzyki, określa okazjonalne granie, występ na zamówienie. Ze względu na trudną sytuację muzyków i niechęć klubów do oferowania przyzwoitych stawek za występy, muzycy często zgadzają się na granie tzw. jobów, wieczorów w kawiarni, restauracji, na weselach, imprezach firmowych – można zaryzykować twierdzenie, że świat muzyki doskonale orientuje się w tym modelu nowej, internetowej ekonomii.
Samodzielność rodzi niepewność
Samodzielność i niezależność od konkretnych pracodawców zakłada jednak poleganie na zleceniach płynących od użytkowników. Zdarza się, że jest ich dużo, ale równie dobrze, może nie trafić się nic, dlatego bycie freelance'owym pracownikiem może czasami rodzić sporo frustracji. Na pewno jednak nie dla serwisów, które takie usługi zapewniają. Uber zebrał od inwestorów ponad 1,5 mld dolarów, Lyft 333 mln, a TaskRabbit 38 mln. Aplikacje przyciągają coraz większy kapitał, ponieważ oferują model, którego jeszcze nie było. Dzięki niemu ekskluzywne dotychczas usługi stają się popularne i nie dość, że dowolna osoba może pozwolić sobie na prywatnego szofera czy asystenta zakupowego choć na chwilę, to jeszcze my jako tacy wynajmowani pracownicy nie musimy kończyć szkół, posiadać szkoleń i – tym samym – liczyć sobie spore stawki za godzinę.