Agencja ratingowa Fitch z początkiem listopada podniosła ocenę dla Wietnamu. Podwyższenie wiarygodności z poziomu B+ do BB- oznacza coraz większą stabilność makroekonomii kraju. Ten sam stopień przyznaje Wietnamowi także Standard & Poor's, a trzecia największa agencja ratingowa świata, Moody's od lipca 201 roku klasyfikuje gospodarkę na poziomie B1.
Lepsze ratingi
W uzasadnieniu swojej ostatniej decyzji w sprawie polityki Hanoi Fitch informował o dostrzeganiu coraz silniejszego i bardziej stabilnego dążenia wietnamskiej polityki makroekonomicznej do uzyskania równowagi. Kraj poczynił spore postępy w dziedzinie polityki budżetowej. Jeszcze 4 lata temu notowano deficyt na poziomie 3,7 proc., obecnie gospodarka lidera strefy ASEAN jest w stanie wypracowywać nadwyżkę 4,1 proc. Kolejną dobrą wiadomością jest ciągły wzrost wietnamskiej gospodarki, w 2014 roku już o 5,62 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wobec analogicznego okresu sprzed roku. Dwukrotnie w ciągu roku zmniejszano wysokość stóp procentowych, celem było uzyskanie rozwoju na poziomie 5,8 proc. w skali całego roku i 6,2 proc. w 2015. Inflacja hamowała od czterech miesięcy do poziomu najniższego od 2009 roku.
Podwyżka ratingu zwiększy zaufanie inwestorów, szczególnie tych zagranicznych. Większym zainteresowaniem będą cieszyły się rządowe obligacje. Zagranica już dostrzega nowe możliwości nawiązywania stosunków handlowych z Hanoi. Niemieckie media opisują wietnamskie podejście do utrzymywania stabilności gospodarczej i zastanawiają się nad dalszymi możliwościami współpracy obu państw. Wietnam aktywnie działa na forum ASEAN, dąży do roli przywódcy krajów regionu, obrońcy sąsiadów przed chińskimi działaniami terytorialnymi, a do tego odważnie dąży do podpisania umów o wolnym handlu z Unią Europejską. Dyskutowano o tym podczas ostatniego szczytu Europa-Azja w Mediolanie. Silniejsza pozycja Hanoi przekłada się automatycznie na lepsze stosunki ze wspólnotą państw regionu Azji Południowo-Wschodniej, w której mieszka ponad 560 mln ludzi i wypracowuje się łącznie ponad 800 mld dolarów PKB.
I perspektywy dla zagranicznych inwestorów
Niemcy podkreślają szybkość, z jaką Wietnam poradził sobie z wyjściem z kryzysu z przełomu 2008 i 2009 roku. W 2010 i 2011 roku inflacja znajdowała się na poziomie ponad 20 proc., by spaść do zaledwie 6 proc. w 2013. Przełożyło się na to wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych - w wysokości 23 mld dolarów w ubiegłym roku. Bilans handlowy zanotował nadwyżkę, eksport przekroczył 132 mld dolarów, a import 131,3 mld w 2013 roku.
Z 15 celów wyznaczonych przez rząd na 2014 rok wypełniono już 13. Stworzono już przeważającą większość z planowanych na teraz 1,6 mln miejsc pracy, problemy powstają jedynie przy zwiększeniu odsetka wykwalifikowanych pracowników (celem jest 51 proc.). Kraj zaczyna aktywne planowanie w długim horyzoncie. Nadrzędnym kierunkiem jest stworzenie azjatyckiej Doliny Krzemowej, już teraz w Wietnamie swoje fabryki mają Intel, Microsoft i Samsung. Specjaliści, szczególnie z informatyki są pilnie poszukiwani, ponieważ do 2020 roku sektor związany z nowymi technologiami ma stanowić 45 proc. wietnamskiego PKB.