Duży i mały, czyli małżeństwo z rozsądku

Innowacyjność – to słowo ostatnio odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Politycy prześcigają się w zapowiedziach dotyczących tego, jak nowoczesna i efektywna będzie nasza gospodarka za kilka lat. Milczą natomiast o międzynarodowych rankingach, bo na razie zajmujemy w nich odległe pozycje. Trzeba oczywiście trzymać kciuki za jak najwyższy awans. Mamy na niego szanse, bo polscy przedsiębiorcy już nie raz udowodnili, że stać ich na wiele – mimo przytłaczającej biurokracji, ospale działających sądów i nieobliczalnych urzędów skarbowych.

Publikacja: 24.01.2018 20:00

Duży i mały, czyli małżeństwo z rozsądku

Foto: Adobe Stock

Z niektórych pomysłów wyrosły potężne biznesy. Inne dopiero raczkują. W Polsce działa niemal 3 tysiące startupów. Wiele z nich powstaje w przysłowiowym garażu. Z jednej strony mają świetną sytuację: spadają koszty wejścia na rynek (można się wypromować w mediach społecznościowych), coraz łatwiej o finansowanie (fundusze venture capital, aniołowie biznesu), przybywa też akceleratorów i programów dla młodych firm. Jest też jednak druga strona medalu: rosnąca konkurencja. Rynek jest bezlitosny i nie bez przyczyny ponad 90 proc. młodych firm w ciągu kilku lat przestaje istnieć.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem