Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.06.2018 21:00 Publikacja: 06.06.2018 21:00
Foto: Bloomberg
Tego nie wie nikt, ale cykliczność zjawisk gospodarczych podpowiada, że po okresie szybkiego wzrostu polskiej gospodarki przyjdzie spowolnienie i powodów, aby podwyższać stopy procentowe, tym bardziej nie będzie.
Taka postawa Rady Polityki Pieniężnej może niepokoić w kontekście przyspieszającego mocno wzrostu popytu na kredyt hipoteczny. W maju klienci banków wnioskowali o kredyty na kwotę o 26 proc. większą niż przed rokiem. W pewnej mierze jest to efekt wzrostu cen mieszkań, wymuszającego zaciąganie większych kredytów. Przede wszystkim jednak rośnie popyt na nieruchomości. Sprzyja temu doskonała koniunktura na rynku pracy, program 500+ oraz właśnie niskie stopy procentowe. Z jednej strony sprawiają one, że kredyt jest tani, z drugiej zaś, że nieatrakcyjne są lokaty bankowe. Bardziej zasobnych Polaków skłania to do lokowania oszczędności na rynku mieszkaniowym. Jednocześnie deweloperzy, którzy w 2017 r. sprzedali rekordową liczbę mieszkań, zapowiadają, że w tym roku sprzedaż będzie już mniejsza. Brakuje im gruntów oraz rąk do pracy. Malejąca podaż mieszkań przy rosnącym popycie gwarantuje, że ceny będą szły w górę.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Niepewność – to słowo eksperci powtarzają jak mantrę próbując wyjaśnić, co dzieje się na polskim rynku pracy. Ko...
Największy polski emitent gazów cieplarnianych przedstawił swoją strategię do 2035 roku. Węgiel w niej jest i go...
Sekując lotnisko w Modlinie partia Jarosława Kaczyńskiego – paradoksalnie – osłabiła szanse na sukces swojego sz...
Jak uczy biologia, skuteczność grupy może wynikać nie z dominacji, ale z rozpoznania i wzmocnienia najlepszego s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas