Spotkanie, które odbyło się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, rozpoczęła dyskusja na temat tego, jaki jest poziom zaufania Polaków do rynku kapitałowego. Dyskusję poprzedziła krótka ankieta, z której wynikało, że 95 proc. osób na spotkaniu ocenia, że kondycja polskiego rynku kapitałowego jest fatalna. – W tym momencie jest historycznie najgorzej. Nie mówię tego jedynie z własnego punktu widzenia. Od lat przeprowadzamy badanie na próbie inwestorów, by ocenić sytuację na rynku. Jeszcze przed rozkwitem afery GetBacku wskaźnik był bardzo nisko, najniżej jak pamiętam – ocenił Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Rynek kapitałowy na 2+
– W skali ocen od 1 do 6 rynek kapitałowy oceniłbym na 2+ ze względu na kompletny brak zaufania do rynku ze strony inwestorów indywidualnych. Można obliczyć średnią ważoną tego zaufania, można wziąć pod uwagę zaufanie, jakim giełdę darzą inwestorzy instytucjonalni i instytucje rynku finansowego. Jednak myślę, że wszystkie zainteresowane podmioty powinny przede wszystkim zastanowić się, jak odbudować zaufanie inwestorów indywidualnych, a następnie zrobić wszystko, aby to się udało – podkreślał Rafał Mikusiński, z-ca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
Kondycję polskiego rynku kapitałowego w skali od 1 do 6 na poziomie 2 ocenił również Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC, Forum Rad Nadzorczych, który podkreślał, że jego ocena jest wystawiana z perspektywy akcjonariuszy mniejszościowych, ponieważ jak powiedział: „Jest sporo do zrobienia na rynku, aby właśnie tych drobnych akcjonariuszy chronić".
– Nie jestem zwolennikiem określenia „fatalnie", ponieważ myślę, że nie jest aż tak źle. Ja oceniłbym rynek na 3+, dlatego, że jest jednak trochę osób, które inwestują za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Rynek od kilku lat nie dostarcza najlepszych wyników, ale gdyby giełda się ożywiła, to myślę, że wtedy aktywa, by napłynęły – stwierdził Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Ocenę na poziomie 3 polskiemu rynkowi kapitałowemu wystawił również Piotr Borowski, członek zarządu GPW, który podkreślił, że zadaniem wszystkich zgromadzonych osób i instytucji przez nich reprezentowanych jest odbudowywanie zaufania do rynku.