Zostało nam pięć lat na rozruszanie obiegu zamkniętego

Mimo ciągłych badań i prób nikt jeszcze nie wymyślił idealnego systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych – nie tylko plastikowych - mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Publikacja: 29.06.2019 09:00

Zostało nam pięć lat na rozruszanie obiegu zamkniętego

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Coraz więcej firm stara się nagłaśniać akcje ograniczania plastików, ale jest to nieco na pokaz. Z kolei organizacje ekologiczne biorą koncerny na celownik i ostatnio Greenpeace wyrzucił pod siedzibą Nestle kilkaset kilogramów plastiku... Jak naprawdę zmniejszyć ilość przetwarzalnych opakowań w obiegu?

Andrzej Gantner: Myślę, że większość dużych firm prowadzi działania w celu zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych, których nie można poddać recyklingowi. Mamy sporo przykładów na rynku, oczywiście mniej lub bardziej trafionych. W obecnych czasach świadomość wpływu na środowisko zarówno w procesie produkcji, jak i poprzez materiały opakowaniowe jest dużo większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mamy butelki z udziałem plastiku z recyklingu, butelki ze zmniejszoną grubością ścianek, butelki z częściowym udziałem biopolimerów, butelki z papierową etykietą itp.

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację