Reklama
Rozwiń

Zostało nam pięć lat na rozruszanie obiegu zamkniętego

Mimo ciągłych badań i prób nikt jeszcze nie wymyślił idealnego systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych – nie tylko plastikowych - mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Publikacja: 29.06.2019 09:00

Zostało nam pięć lat na rozruszanie obiegu zamkniętego

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Coraz więcej firm stara się nagłaśniać akcje ograniczania plastików, ale jest to nieco na pokaz. Z kolei organizacje ekologiczne biorą koncerny na celownik i ostatnio Greenpeace wyrzucił pod siedzibą Nestle kilkaset kilogramów plastiku... Jak naprawdę zmniejszyć ilość przetwarzalnych opakowań w obiegu?

Andrzej Gantner: Myślę, że większość dużych firm prowadzi działania w celu zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych, których nie można poddać recyklingowi. Mamy sporo przykładów na rynku, oczywiście mniej lub bardziej trafionych. W obecnych czasach świadomość wpływu na środowisko zarówno w procesie produkcji, jak i poprzez materiały opakowaniowe jest dużo większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mamy butelki z udziałem plastiku z recyklingu, butelki ze zmniejszoną grubością ścianek, butelki z częściowym udziałem biopolimerów, butelki z papierową etykietą itp.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?