Szybkie (ale i tak zbyt wolne) działania rządu są efektem fatalnego stanu służby zdrowia. Dlatego rząd szybciej niż inne wszedł w politykę „social distancingu" - zamknął szkoły a potem galerie handlowe i zakazał de facto odprawiania tradycyjnych mszy - ograniczając zgromadzenia do 50 osób.

Gdy w połowie lutego w Lombardii pojawiło się ognisko epidemii w Polsce trwały ferie. Tysiące osób było na nartach w Livigno, które leży w Lombardii. Po ich zakończeniu - w poniedziałek 24 lutego - Premier opiekuńczego państwa ogłosił, że „będą kontrole na granicach". Ale ludzie z ferii wracali w sobotę i w niedziele. Niektórzy, jak się dowiedzieli o wirusie, chcieli sami zrobić sobie testy. Ale Minister Zdrowia w opiekuńczym państwie oświadczył we wtorek 25 lutego, że „nie ma zgody na komercyjne badania na koronawirusa". Ile z tych osób rozsiewało zarazę przez następne dni o tym nie wiedzą w imię sprawiedliwości społecznej - żeby wszyscy byli „równi"?

Przenieśmy się w czasie do dnia 18 marca. Rząd ogłasza program antykryzysowy. Zdanie moje wyrażę w punktach, a raczej w krótkich pytaniach i komentarzach:

1. W firmach z problemami Państwo przejmie finansowanie 40% wynagrodzenia, a pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60% jeżeli nie będzie prowadził zwolnień pracowników.

i. Co to znaczy „firma z problemami" - jak firma będzie musiała to wykazać i kto będzie rozstrzygał (i jak długo) czy ma problemy?

ii. Jak „Państwo przejmie finansowanie 40% wynagrodzenia, a pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60%" to się matematycznie nie zgadza.

2. Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł.

i. „Spadek dochodów" w marcu osoby te będą mogły wykazać w kwietniu, świadczenie 2 tys. w maju nic nie daje - zresztą i tak „pójdzie na ZUS"

3. Pracownicy mogą skorzystać w wakacji kredytowych w bankach i. A osoby na samozatrudnieniu i mikro pracodawcy? 4. Mikro firmy zatrudniające do 9 osób mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tys. zł na 12 miesięcy.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

i. Przez 12 miesięcy sam ZUS od mikro przedsiębiorcy wyniesie ponad 15 tys.

5. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat i. Ok, tylko na jakich warunkach?

6. Polacy skorzystają z przesunięcia terminu deklaracji PIT do końca czerwca

i. OK

7. Nastąpi przesunięcie wielu obowiązków i terminów administracyjnych lub sądowych. i. OK - tylko że właśnie urzędy skarbowe rozsyłają w tym tygodniu decyzje, na które trzeba złożyć odwołania w ciągu 14 dni, a robią to w sprawach które prowadzą od kilku miesięcy i w których SOBIE termin załatwienia wcześniej przedłużały w zasadzie bez powodu.

8. UOKIK będzie chronił przed nieuzasadnionym wzrostem cen i niedozwolonymi praktykami na rynku pożyczek gotówkowych

i. Na rynku pożyczkowym ograniczenia już są.