Robert Gwiazdowski

Robert Gwiazdowski

Prawnik, komentator gospodarczy i polityczny, stały felietonista „Rzeczpospolitej”. Jest ekspertem w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha, doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą oraz profesorem Uczelni Łazarskiego, adwokatem i doradcą podatkowym. W latach 2006-2007 był prezesem rady nadzorczej ZUS, w kolejnych latach był przewodniczącym rady nadzorczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz przewodniczącym rady nadzorczej Warsaw Enterprise Institute. Był wiceprezesem zarządu Zrzeszenia Prawników Polskich oraz członkiem zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Projektów Kluczowych dotyczących Badań i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Gwiazdowski: Sejm z Senatem przywrócili praworządność. Obrońcy praworządności protestują

Komisja Wenecka, która włożyła wcześniej kij w szprychy rowerkowi, na którym pedałowali rewolucjoniści z PiS, teraz zrobiła to samo rewolucjonistom z PO.

Robert Gwiazdowski: Sędziowie nie potrzebują poświadczeń bezpieczeństwa, bo sami tak zadecydowali

Jak służby specjalne odmawiają komuś wydania takiego poświadczenia, to może on skierować sprawę do sądu administracyjnego. Ale sędziowie, którzy mają badać jego sprawę i w związku z tym mają dostęp do informacji niejawnych, nie muszą sami mieć żadnego poświadczenia.

Robert Gwiazdowski: Grillowe święto europejskie

Której kolejnej okrągłej rocznicy naszego przystąpienia do Unii Europejskiej nie będziemy już świętowali przy grillu, bo grillowanie zostanie zakazane?

Robert Gwiazdowski: Podsłuchy praworządne. Jak podsłuchuje PO, to już jest OK

Okazuje się, że Platforma Obywatelska całkiem serio straszyła „przywróceniem praworządności”. Teraz przywraca podsłuchy. Bo jak PiS podsłuchiwał polityków Platformy, to był zły uczynek. Jak Platforma będzie podsłuchiwała, to będzie dobry uczynek. Byłby, gdy podsłuchiwała polityków PiS. Ale chce podsłuchiwać wszystkich.

Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji

Obrońcy praworządności przedstawili „kompleksowy pakiet rozwiązań” określany potocznie mianem „naprawy TK”.

Robert Gwiazdowski: Apteka dla aptekarza, a odszkodowanie flipperom zapłacą pacjenci

Amerykański fundusz Warburg Pincus, który nabył sieć aptek Gemini, grozi Polsce procesem odszkodowawczym. I ja mu się nie dziwię. Większość takich funduszy to inwestycyjni… flipperzy.

Robert Gwiazdowski: Uśmiechnięta granica

Cieszę się, że już „nikt” nie ma wątpliwości, że do Polski wiedzie szlak migracyjny wytworzony przez służby białoruskie. Mam jednak pewne wątpliwości co do używania wielkich kwantyfikatorów. Nie jestem bowiem całkiem przekonany, czy niektórzy nie mają takich wątpliwości nadal.

Robert Gwiazdowski: Przywracanie, ale czego – praworządności czy władzy PO?

Dziś będzie felieton o literaturze. Jak wiadomo, „zemsta jest rozkoszą bogów”. Bogowie z PO przeżywają właśnie rozkosz po przeszukaniu domu Zbigniewa Ziobry i paru innych.

Robert Gwiazdowski: Jak NSA urzeczywistnia sprawiedliwość społeczną

Mój ulubiony Naczelny Sąd Administracyjny w swojej przenikliwości i mądrości orzekł był, że jeśli podatnik wie, że kupił mieszkanie z dożywotnią służebnością, to nie może tym tłumaczyć jego niższej wartości przy sprzedaży. Oto sprawiedliwość społeczna w demokratycznym państwie prawnym.

Robert Gwiazdowski: Mam do zaproponowania moją własną „matrycę” VAT: 20 proc. na wszystko!

Będziemy mieć tańszy manicure, ale droższe kartofle. Trwają bowiem zmiany systemu podatkowego.