Kwestionowane przepisy dotyczą obowiązku zbycia przez NBP posiadanych akcji KDPW i wyłączenia możliwości NBP bycia akcjonariuszem KDPW.
Wyznaczenie rozprawy w praktyce oznacza, że Trybunał uznał, iż sprawę zbadał już w wystarczającym stopniu i gotowy jest do jej rozstrzygnięcia. Dlatego wyrok może być ogłoszony w tym samym dniu. Wyłania się więc pytanie, co będzie dalej z nowelizacją ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Nie próbując antycypować treści wyroku Trybunału, jego skutkiem będzie, w zależności od treści wyroku, nieodległe wejście w życie albo całej ustawy, albo przepisów, których treści prezydent nie kwestionował – nie są to bowiem przepisy nierozerwalnie związane z całą ustawą. Pozostałe mogą wejść w życie bez przepisów kwestionowanych.
Nowelizacja spowodowana była obowiązkiem implementacji przepisów dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (2004/39/WE) oraz dyrektywy w sprawie adekwatności kapitałowej firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych (2006/49/WE).
Jednakże korzystając z okazji, wprowadzono do treści ustawy również kilka rozwiązań spoza zakresu tych dyrektyw, które będą mogły wywrzeć znaczący wpływ na dalszy rozwój polskiego rynku kapitałowego.