Faktem jest, że w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech czy Francji część działalności banków podobnych do BGK jest po prostu wyjęta spod prawa bankowego, co ułatwia im funkcjonowanie. Dyskusja na temat zmian w polskim prawie była, ale kilka lat temu. A tak naprawdę to jest kwestia analizy, którą zdecydowanie warto przygotować: jak banki państwowe działają w innych krajach i jak można by pewne rozwiązania przez nie stosowane zaimplementować u nas. Będę chciał o tym rozmawiać z Ministerstwem Finansów. Z jednej strony wymaga się od nas, żebyśmy konkurowali o klientów korporacyjnych, prowadzili system poręczeniowy, obsługiwali budżet centralny, a z drugiej narzuca się nam takie wymagania, związane np. z prawem zamówień publicznych, jakim musi odpowiadać administracja państwowa. Jako bank musimy mieć świetną technologię, ale jako instytucja napotykamy bariery przy kupnie tej technologii. Nawet NBP w wielu przypadkach nie musi stosować procedury zamówień publicznych przy zakupie niektórych rozwiązań technologicznych. O zmianach w prawie trzeba pomyśleć.
[b]Czy będzie pan chciał, żeby BGK zajmował się obsługą długu publicznego? Ta koncepcja była już analizowana.[/b]
Zajmujemy się obsługą długu zagranicznego, na razie nie ma konkretnych działań zmierzających do przeniesienia obsługi całego długu z Ministerstwa Finansów do nas.
[b]Czy BGK nie powinien prowadzić rachunków instytucji publicznych?[/b]
Ważne jest, żeby finanse publiczne mogły pozostawać w domenie jedynie instytucji publicznych. To jest pierwszy krok i nie został jeszcze zrobiony. Jeśli w NBP lub BGK będą rozliczane wszystkie instytucje publiczne, to będziemy rozmawiać z ministrem finansów i NBP o tym, jakie przyjąć ostateczne rozwiązanie. Proces przenoszenia rachunków z banków komercyjnych do nas czy do NBP będzie trwał jakiś czas. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych po wprowadzeniu euro to BGK ma być instytucją, która będzie prowadziła rachunki instytucji publicznych. Już teraz zaczęliśmy się do tego przygotowywać.
[b]Jednym ze sposobów finansowania BGK w najbliższych latach mają być emisje obligacji. Kiedy można się spodziewać pierwszej emisji? [/b]