Praktycznie przez całe lato sekretarz skarbu USA nie ukrywał, że chętnie zrezygnowałby ze swojego stanowiska. Powód był prosty – miał dosyć kursowania pomiędzy Waszyngtonem a Nowym Jorkiem, gdzie jego syn właśnie kończy liceum.
Na prośbę prezydenta
Ostatecznie przed kluczowym głosowaniem nad podwyższeniem dozwolonego limitu zadłużenia, po silnych naciskach prezydenta Baracka Obamy, został. – To prezydent poprosił sekretarza Geithnera, aby pozostał na tym stanowisku, i bardzo się ucieszył z jego decyzji – powiedział Jay Carney, rzecznik Białego Domu.
50-letni dzisiaj Timothy Geithner urodził się w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny imigrantów, którzy w 1908 roku przyjechali do Filadelfii z niemieckiego Zeulenroda. Jego ojciec Peter F. Geithner nadzorował wiele fundacji finansowych. Matka – Deborah Moore – jest pianistką. Średnią szkołę skończył w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Potem tak jak ojciec i dziadek poszedł do Dartmouth College, gdzie studiował orientalistykę. Podczas studiów wyjeżdżał do Pekinu, gdzie uczył się chińskiego. Potem na John Hopkins University School of Advanced International Studies nauczył się jeszcze japońskiego. W 1988 roku zaczął pracować w Departamencie Skarbu w dziale spraw międzynarodowych, był m.in. attache w Ambasadzie USA w Tokio. Zanim wszedł do administracji Obamy, Geithner był prezesem Rezerwy Federalnej Bank of New York i ściśle współpracował z obecnym prezesem Fedu Benem Bernankem.
W czasie prezydentury Billa Clintona pracował w Departamencie Skarbu i odpowiadał za finanse międzynarodowe, był zastępcą sekretarza w resorcie podczas kadencji Roberta Rubina i Lawrence'a Summersa. Odszedł w 2002 roku początkowo do MFW, potem do Rezerwy Federalnej Bank of New York. W maju 2007 roku odrzucił ofertę Sanforda Weilla i saudyjskiego księcia al Waleeda i nie objął stanowiska prezesa Citigroup.
Republikanie na nie
Timothy Geithner, który jest autorem planów ratunkowych dla amerykańskiego sektora finansowego, nie jest ulubieńcem republikanów. Uważają oni, że ma zbyt dobre stosunki z bankami, które skorzystały z pomocy państwowej, i zbyt często ulega ich naciskom. Republikanie co jakiś czas domagają się jego ustąpienia. Główny zarzut – ich zdaniem Geithner przyczynił się do upadku Lehman Brothers i tym samym dołożył się do światowego kryzysu finansowego.