Obie giełdy w komunikatach zareagowały cierpko na tę decyzję, wskazując jednocześnie na swoją dobrą kondycję i dobre perspektywy w dalszej działalności prowadzonej w pojedynkę.
Reakcja DB wyrażała głębsze niezadowolenie. Podkreślono, że połączenie zostało już zaaprobowane przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin), a w USA przez Komitet Inwestycji Zagranicznych (CFIUS), Ministerstwo Sprawiedliwości i Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Oceniono, że decyzja KE oparta jest na nierealistycznie wąskim ujęciu rynku instrumentów pochodnych, które nie znajduje usprawiedliwienia w globalnej naturze rynku derywatów.
Obawa, że wpływ fuzji na europejski rynek derywatów może być przyczyną odmowy od początku towarzyszyła spekulacjom o jej losach. W grupie DB jest Eurex Group, gdzie znajduje się właśnie jedna z największych na świecie giełd derywatów, a także Europejska Giełda Energii i kilka innych platform. Eurex utworzono wspólnie z giełdą szwajcarską; w 2011 r. DB zawarła porozumienie przewidujące przejęcie 100-proc. kontroli nad Eureksem.
Oczywiście fuzja miałaby szerszy wpływ na rynek europejski; NYSE Euronext zarządza giełdami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. I choć formalnie istnieją jako samodzielne, to faktycznie z punktu widzenia zarządzania są częścią zintegrowanego przedsiębiorstwa. Patrząc na system zarządzania przejętymi przez NYSE Euronext giełdami europejskimi można było oczekiwać istotnej zmiany w sytuacji nie tylko na rynku derywatów – skupienia bardzo dużej części obrotów instrumentami finansowymi w jednym przedsiębiorstwie obejmującym NYSE, dawny Euronext (Paryż, Amsterdam, Bruksela i Lizbona) i DB we Frankfurcie wraz ze spółkami zależnymi.
Fuzja była też przedmiotem dyskusji i analiz w Polsce. Dla nas była szczególnie interesująca ze względu na porozumienie GPW z NYSE Euronext, a także nabywanie od spółki technologicznej wchodzącej w skład tej grupy systemu transakcyjnego (UTP) dla GPW. Nie wydaje się jednak, by fuzja czy jej zakaz miały bezpośredni wpływ na naszą sytuację.